Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2019, 09:44

British Airways hrozí pokuta 183 miliónov za vlaňajší únik dát zákazníkov

Oznámila to v pondelok materská skupina IAG.

British Airways hrozí pokuta 183 miliónov za vlaňajší únik dát zákazníkov
Zdroj: Reuters

Letecká spoločnosť British Airways (BA) čelí pokute vyše 183 miliónov libier za to, že počítačoví hekeri jej minulý rok ukradli detaily o bankových účtoch státisícov cestujúcich. Oznámila to v pondelok materská skupina IAG.

IAG vo vyhlásení uviedla, že úrad britského komisára pre informácie má v úmysle udeliť leteckému dopravcovi finančný trest na základe zákona o ochrane údajov v celkovej výške 183,39 milióna libier (204,44 milióna eur). Pokuta predstavuje 1,5 percenta obratu British Airways v roku 2017, dodala IAG.

Generálny riaditeľ IAG Willie Walsh povedal, že zváži odvolanie proti pokute. Spoločnosť sa podľa neho snaží „podniknúť všetky potrebné kroky na to, aby energicky bránila pozíciu aerolínií“.

Aerolinky boli sklamané trestom

Generálny riaditeľ BA Alex Cruz v tejto súvislosti skonštatoval, že letecká spoločnosť bola "prekvapená a sklamaná" trestom.

"British Airways rýchlo reagovala na trestný čin krádeže údajov zákazníkov," uviedol vo vyhlásení. "Na účtoch spojených s krádežou sme nezistili žiadne dôkazy o podvodoch či podvodných aktivitách. Ospravedlňujeme sa našim zákazníkom za nepríjemnosti, ktoré im táto udalosť spôsobila," dodal Cruz.

Ukradnuté osobné údaje

British Airways odhalil hekerský útok v septembri, len niekoľko mesiacov po tom, čo Európska únia sprísnila zákony na ochranu údajov, tzv. Všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR).

Odcudzené údaje obsahovali mená zákazníkov, poštové adresy, e-mailové adresy a informácie o kreditných kartách, ale nie o ich ceste, či detaily pasov.
Po odhalení hekerského útoku BA sľúbili kompenzácie pre postihnutých zákazníkov a zverejnili v novinách po celom Spojenom kráľovstve ospravedlnenie.

Krádež pritom označili za "veľmi sofistikovaný, škodlivý, útok na svoje webové stránky".

IAG je vlastníkom piatich leteckých spoločností, okrem BA jej patrí aj Aer Lingus, Iberia, Level a Vueling, ktorých sa útok nedotkol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.