Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2019, 15:05

Zákazníkov letecká katastrofa neovplyvnila. Rusko bude vyrábať ďalšie lietadlá Suchoj

Do vývoja a zahájenia výroby lietadla Superjet Rusko investovalo dve miliardy dolárov.

Zákazníkov letecká katastrofa neovplyvnila. Rusko bude vyrábať ďalšie lietadlá Suchoj
Zdroj: Reuters

Rusko plánuje vyrobiť ďalších najmenej 200 lietadiel Suchoj Superjet 100 napriek májové vážnej nehode, ktorá vyvolala otázky ohľadom budúcnosti prvého nového dopravného lietadla krajiny od čias Sovietskeho zväzu. Agentúre Reuters to povedal minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Stroj Suchoj Superjet 100 prevádzkovaný leteckou spoločnosťou Aeroflot, ktorý odštartoval 5. mája z letiska Šeremeťjevo, sa po pol hodine vrátil a pokúsil sa o núdzové pristátie. Lietadlo, na ktorého palube bolo 73 cestujúcich a päť členov posádky, na dráhe vzplanulo. Zahynulo 41 ľudí.

Hoci podľa ruských úradov nie je dôvod tieto lietadlá vyradiť z prevádzky, medzi cestujúcimi a prevádzkovateľmi lietadiel sú podľa Reuters zjavné známky nervozity. Manturov ale uviedol, že dopyt po lietadlách je solídny a výrobné plány sa nemenia.

"Našich zákazníkov, či už potenciálnych alebo tých, ktorí už zmluvu majú, katastrofa neovplyvnila," povedal Manturov.

K objednávkam alebo termínom výroby lietadiel sa nevyjadril. Spomenul len objednávku Aeroflotu na ďalších 100 lietadiel a skorší kontrakt thajského prepravcu Thai Kom Airlines na šesť strojov.

Do vývoja a zahájenia výroby lietadla Superjet Rusko investovalo dve miliardy dolárov. Lietadlo je v prevádzke od roku 2011.

Firma Suchoj ich zatiaľ vyrobila asi 200. Predpokladala, že ročný dopyt bude dosahovať 50 strojov, kvôli tvrdej konkurencii sa však teraz pohybuje okolo 25 až 30 lietadiel, uviedol Manturov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.