Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2019, 16:21

Dankov priateľ hrozí Gruzínsku. Ruskí poslanci sa jednohlasne domáhajú sankcií

Vladimir Putin vo vysielaní štátnej televízie uviedol, že návrh parlamentu nepodporí.

Dankov priateľ hrozí Gruzínsku. Ruskí poslanci sa jednohlasne domáhajú sankcií
Zdroj: TASR/AP

Ruskí poslanci dnes navrhli zaviesť ekonomické sankcie proti Gruzínsku v reakcii na protiruské nálady v tejto zakaukazskej krajine. Vláda podľa agentúry TASS sľúbila po konzultáciách s expertmi a podnikateľmi predložiť prezidentovi Vladimirovi Putinovi konkrétne návrhy "špeciálnych opatrení proti Gruzínsku". Najnovšie v nedeľu moderátor v gruzínskej televízii vulgárne nadával Putinovi. Ruský prezident však uviedol, že s návrhom poslancov nesúhlasí, tvrdé sankcie na zakaukazkú krajinu uvaliť nechce.

​V pondelok predseda ruskej snemovne Viačeslav Volodin, ktorého predseda slovenského parlamentu Andrej Danko opakovane označuje za svojho blízkeho priateľa, pohrozil, že Moskva by mohla odpovedať zákazom dovozu gruzínskych vín a minerálok, ako aj obmedzením peňažných prevodov medzi oboma štátmi, ktoré vlani dosiahli výšku 641 miliónov dolárov (vyše 570 miliónov eur).

Putin zakázal lety

Už skôr Putin v reakcii na protiruské demonštrácie v Tbilisi zakázal priame lety medzi oboma štátmi. Zákaz vstúpil do platnosti tento pondelok.

"Táto rezolúcia (nabádajúca k sankciám) bude čo najrýchlejšie prerokovaná vo vláde. Po starostlivom a všestrannom posúdení s podnikateľskými kruhmi a expertmi, s ministerstvami a úradmi, budú vypracované príslušné návrhy ohľadom uplatňovania špecifických hospodárskych opatrení a tieto návrhy budú odovzdané prezidentovi," povedal Alexander Sinenko, asistent zástupcu kabinetu v Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu.

Rezolúciu odsudzujúcu neustávajúce "protiruské provokácie" v Gruzínsku a žiadajúcu uvalenie sankcií, prijali poslanci jednomyseľne: za ich bolo 416, žiadny nebol proti, ani sa nezdržal. "Otvorené výpady radikálnych síl v tejto krajine ďalej zhoršujú rusko-gruzínske vzťahy," stojí v dokumente.

Prezident Putin podľa agentúry Reuters vo vysielaní štátnej televízie uviedol, že návrh parlamentu nepodporí. "Nezaviedol by som nič, čo by mohlo skomplikovať vzájomné vzťahy," povedal.

Reagujú na "bezprecedentné správanie"

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že ruskí zákonodarcovia tvrdými sankciami reagujú aj na "bezprecedentné správanie" gruzínskeho hlásateľa. Hovorca podľa denníka Vedomosti novinárom objasnil, že ruská strana považuje moderátorovo nadávanie ruskému prezidentovi za dôsledok zhovievavosti gruzínskych úradov voči provokatérom, podnecujúcim protiruskú hystériu.

Nepokoje v Tbilisi vyvolala v júni návšteva ruských poslancov, z ktorých jeden zasadol do kresla predsedu gruzínskeho parlamentu. To opozícia vnímala ako provokáciu. Dav demonštrantov sa pokúsil vtrhnúť do parlamentu, polícia na ich rozohnanie použila slzný plyn, vodné delá i gumové projektily. Médiá referovali o 240 zranených a troch stovkách zatknutých.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová neskôr označila Rusko za "nepriateľa a okupanta" a naznačila, že v pozadí protestov stojí ruská "piata kolóna". Naopak Moskva kritizovala "radikálnych gruzínskych politikov" za to, čo označila za "protiruskú provokáciu".

Vzťahy medzi oboma štátmi sú napäté od krátkej rusko-gruzínskej vojny v auguste 2008, po ktorej Moskva uznala nezávislosť dvoch gruzínskych separatistických provincií, Abcházska a Južného Osetska, kde má vojenské posádky. Gruzínci to označujú za okupáciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.