Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 11:17

Airbus zvýšil svoje dodávky lietadiel. Predbehol svojho najväčšieho rivala

Dôvodom sú problémy s uzemnením jeho modelov Boeing 737 MAX.

Airbus zvýšil svoje dodávky lietadiel. Predbehol svojho najväčšieho rivala
Zdroj: Reuters

Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že v prvej polovici tohto roka zvýšil svoje dodávky o 28 percent. A prvýkrát za osem rokov v počte dodaných lietadiel predstihol svojho amerického rivala Boeing. Dôvodom sú problémy s uzemnením jeho modelov Boeing 737 MAX.

Airbus uviedol, že v 1. polroku 2019 odovzdal klientom 389 lietadiel, z toho 227 v 2. štvrťroku. Boeing v rovnakom období zaznamenal pokles dodávok o 37 percent na 239 strojov. Dôvodom bolo uzemnenie jeho najpredávanejšieho lietadla 737 MAX v dôsledku dvoch tragických havárií.

​Airbus nahlásil za 1. polrok 88 tzv. čistých objednávok (nové objednávky po odpočítaní stornovaných), čo kontrastuje s výsledkami Boeingu, ktorý vykázal záporné čisté objednávky, a to -119 lietadiel, pretože v uplynulom polroku mal viac stornovaní ako nových objednávok.

Európsky výrobca získal náskok v objednávkach užších lietadiel, ako je napríklad nový model A321XLR, ktorý má za sebou úspešný komerčný debut na leteckom veľtrhu v Paríži v júni. Ale pri veľkých modeloch Airbus stále zaostáva za Boeingom.

Presnejšie, Airbus v 1. polroku zaevidoval 123 objednávok na užšie stroje, zatiaľ čo Boeing -180. Ale Boeing vyhral v kategórii širokých veľkých lietadiel s pozitívnym celkovým počtom 61 objednávok proti výsledku Airbusu, ktorý zrušil 35 objednávok.

Tieto údaje nezahŕňajú prekvapujúci list spoločnosti British Airways na parížskej leteckej výstave, v ktorom vyjadrila úmysel objednať 200 lietadiel Boeing 737 MAX, ale zatiaľ ho nepotvrdila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.