Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 11:51

Britská ekonomika sa v máji vrátila k rastu, pomohlo oživenie výroby áut

Oznámil to v stredu štatistický úrad ONS, ktorý zároveň uviedol, že všetky sektory hospodárstva vykázali v máji rast.

Britská ekonomika sa v máji vrátila k rastu, pomohlo oživenie výroby áut
Zdroj: Reuters

Britské hospodárstvo sa v máji vrátilo k rastu a zvýšilo svoj výkon viac, ako analytici odhadovali. Pomohlo mu oživenie výroby automobilov po odstávkach súvisiacich s brexitom. Ale ani táto správa nedokázala zmierniť obavy z jeho spomalenia v budúcnosti.

Ekonomika Spojeného kráľovstva v máji zvýšila svoj výkon o 0,3 percenta oproti aprílu, keď medzimesačne klesla o 0,4 percenta. Oznámil to v stredu štatistický úrad ONS, ktorý zároveň uviedol, že všetky sektory hospodárstva vykázali v máji rast.

Analytici však upozorňujú, že na to, aby sa ostrovná ekonomika vyhla poklesu za celý 2. kvartál, musela by v júni dosiahnuť silný rast.

Odstavenie tovární

Hlavným dôvodom májovej expanzie ekonomiky bolo pritom čiastočné oživenie výroby automobilov, ktorá v apríli prudko klesla, upozornil Rob Kent-Smith z ONS.

Odstavenie tovární, ktoré bolo naplánované na obdobie po pôvodnom termíne brexitu 29. marca, a malo firmám pomôcť vyrovnať sa s prípadným narušením dodávok, znížilo výrobu áut v Británii v apríli takmer o polovicu.

A aj napriek májovému oživeniu je úroveň produkcie v automobilovom priemysle stále nižšia ako v predchádzajúcich mesiacoch do apríla 2019, upozornil ONS.

Centrálna Bank of England (BoE) pre napätie na globálnom trhu, ako aj neistotu spojenú s brexitom, predpovedala minulý mesiac, že sa rast ekonomiky v období apríl-jún zastavil po tom, ako v 1. štvrťroku dosiahol 0,5 percenta.

Aj prieskumy z minulého týždňa naznačili, že piata najväčšia svetová ekonomika v júni stratila dynamiku a je možné, že v 2. štvrťroku 2019 jej výkon dokonca klesol.

Mierny rast

Najnovšie údaje však signalizujú, že by v 2. štvrťroku mohlo ostrovné hospodárstvo zaznamenať aspoň mierny rast.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa výkon britskej ekonomiky v máji zvýšil o 1,5 percenta, čo bol lepší výsledok ako jej nárast o 1,3 percenta, ktorý predpovedali analytici.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.