Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 13:19

Nový grécky premiér chce vzkriesiť strednú triedu. Plánuje sériu daňových škrtov

Líder Novej demokracie povedal, že návrh „daňového zákona s prvými škrtmi, ktoré sme sľúbili“, predloží do konca mesiaca.

Nový grécky premiér chce vzkriesiť strednú triedu. Plánuje sériu daňových škrtov
Zdroj: Reuters

Nový grécky konzervatívny premiér Kyriakos Mitsotakis v stredu vyhlásil, že dodrží sľub o znížení daní, čo by mohlo ovplyvniť plnenie prísnych fiškálnych cieľov krajiny.

Líder Novej demokracie na prvom stretnutí kabinetu od nedeľného víťazstva vo voľbách povedal, že návrh „daňového zákona s prvými škrtmi, ktoré sme sľúbili“, predloží do konca mesiaca.

Mitsotakis v kampani vyhlásil, že od roku 2020 zníži nenávidenú daň z nehnuteľností nazvanú ENFIA (ktorú v priebehu hospodárskej krízy zaviedla jedna z predchádzajúcich vlád pod vedením práve Novej demokracie), a to o 30 percent v priebehu dvoch rokov.

Ponúkol tiež zníženie hraníc pre daň z príjmu a postupnú redukciu dane zo zisku podnikov o osem percent.

Balík reforiem

"Nebudeme strácať ani deň," povedal 51-ročný absolvent Harvardu a bývalý konzultant spoločnosti McKinsey, keď odovzdal ministrom svoj "cestovný plán" do decembra a povedal im, že ho bude "priebežne vyhodnocovať".

Počas volebnej kampane povedal Mitsotakis agentúre AFP, že plánuje presvedčiť veriteľov Grécka s pomocou „komplexného balíka reforiem“, aby akceptovali uvoľnenie prísnych fiškálnych cieľov.

Súčasný rámec dohodla s veriteľmi predchádzajúca vláda ľavicovej strany Syriza. Grécko má podľa neho dosiahnuť primárny rozpočtový prebytok vo výške 3,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2022. Ale konzervatívci hovoria, že tento cieľ brzdí rast ekonomiky.

Vzkriesenie strednej triedy

Mitsotakis sľúbil, že „vzkriesi" silnú grécku strednú triedu a dodal, že Nová demokracia sa podľa neho teší dostatočne „dobrej vôli v Bruseli", aby získala ústupky od veriteľov.

Len niekoľko hodín po jeho víťazstve však ministri financií eurozóny varovali novú vládu v Aténach, aby dodržiavala záväzky o obmedzených verejných výdavkoch.

"Musíme dodržiavať svoje záväzky, toto je jediný spôsob, ktorý poznám, ako získať dôveryhodnosť," povedal šéf Euroskupiny Mario Centeno novinárom v Bruseli.

Pohodlná väčšina v parlamente

Bývalý premiér Alexis Tsipras pritom už v máji oznámil sériu daňových škrtov, ktoré - ako upozornili grécka centrálna banka aj veritelia - by mohli ovplyvniť dohodnuté fiškálne ciele.

Podľa vládnych zdrojov 40 percent nových ministrov nie sú profesionálni politici, ale technokrati, ktorí sa vzdali kariéry v zahraničí, aby „pomohli znova vybudovať krajinu“.

Nový parlament sa stretne 17. júla a o dôvere novej vlády bude hlasovať 22. júla, povedal Mitsotakis. Jeho strana má pohodlnú väčšinu 158 poslancov v 300-miestnom parlamente.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.