Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 16:22

Rast americkej ekonomiky ohrozujú riziká. Šéf Fedu pripustil znižovanie sadzieb

Jerome Powell v texte uvádza, že Fed bude na hrozby "primerane reagovať", aby udržal hospodársky rast.

Rast americkej ekonomiky ohrozujú riziká. Šéf Fedu pripustil znižovanie sadzieb
Zdroj: Reuters

Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell naznačil, že základný úrok v Spojených štátoch by sa mohol čoskoro znížiť.

Výhľad americkej ekonomiky podľa neho naďalej ohrozuje napätie v obchodných vzťahoch a tiež útlm globálnej ekonomiky. Powell to uviedol v texte dokumentu, ktorý je určený pre jeho vypočutí v Kongrese.

Powell v texte uvádza, že Fed bude na hrozby "primerane reagovať", aby udržal hospodársky rast. Ten v USA trvá nepretržite už desať rokov.

Šéf Fedu v správe píše, že ďalší rast americkej ekonomiky ohrozujú riziká, ako je pokračujúca nízka inflácia, slabší rast iných veľkých ekonomík a pokles firemných investícií.

So znížením základnej úrokovej sadzby na konci júla naďalej počítajú finančné trhy. Americký prezident Donald Trump v poslednej dobe Powella opakovane kritizoval a k zníženiu úrokov ho vyzýval.

Powell dnes začína dvojdňové vypočutie v Kongrese, ktoré je venované najmä menovej politike a ktoré šéf Fedu absolvuje každých šesť mesiacov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.