Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2019, 00:00

Krycie meno Albánsko. Brusel mal pripravený tajný plán pre odchod Grécka z eurozóny

Prípravu záchranného plánu dostalo v rámci Európskej komisie na starosť iba desať ekonómov a právnikov, aby sa znížilo riziko vyzradenia.

Krycie meno Albánsko. Brusel mal pripravený tajný plán pre odchod Grécka z eurozóny
Zdroj: Reuters

Od čias filmu Vrtieť psom všetci vedia, že keď je nutné odlákať pozornosť kohokoľvek od čohokoľvek, hodí sa na to Albánsko. Preto neprekvapí, že v bruselskom archíve leží dokument s názvom Núdzový plán a analýza pre prípad bankrotu Albánska.

Celá zložka pochádza z roku 2015. Euroúradníci správne očakávali, že k takému šanónu sa nikto po informácie nebude ponáhľať.

Kto by sa však osmelil, zistil by, že pod nezáživným názvom sa ukrýva spis týkajúci sa Grécka a že sa v ňom nerieši nič menšie než minimalizácia škôd v prípade, že krajina vypadne z eurozóny.

Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorej novinárka sa podieľala na príprave knihy o gréckej hre o euro s výrečným názvom Posledný bluf.

Desať zasvätených

Prípravu záchranného plánu dostalo v rámci Európskej komisie na starosť iba desať ekonómov a právnikov, aby sa znížilo riziko vyzradenia. Ak by sa to nepodarilo, vypukla by panika a je dosť možné, že by dnes turisti pod Akropolou zamieňali eurá za drachmy.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.