Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2019, 12:34

Nezamestnanosť v Grécku klesla. Stále však je najvyššia v eurozóne

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil grécky štatistický úrad Elst.

Nezamestnanosť v Grécku klesla. Stále však je najvyššia v eurozóne
Zdroj: Reuters

Miera nezamestnanosti v Grécku sa v apríli znížila na 17,6 percenta z marcových 18,2 percenta. Ocitla sa tak najnižšie od júna 2011.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil grécky štatistický úrad Elst.

Podľa sezóne upravených údajov bolo v apríli bez práce 833 858 ľudí. Je medzi nimi vysoký počet mladých do 24 rokov, aj keď aj v tejto skupine sa situácia zlepšuje.

​Miera nezamestnanosti medzi mladými od 15 do 24 rokov sa v apríli znížila na 30,4 percenta, zatiaľ čo v rovnakom období vlani dosahovala 40,3 percenta.

Miera nezamestnanosti v Grécku sa v septembri 2013 vyšplhala na rekordných 27,8 percenta. Od tej doby síce klesá, zostáva však najvyššia v eurozóne.

Vláda tento rok očakáva mieru nezamestnanosti 18,2 percenta. Európska komisia vo svojej jarnej prognóze uviedla, že proces zotavovania trhu práce v Grécku bude spomaľovať kvôli nedávnemu zvýšeniu minimálnej mzdy. Miera nezamestnanosti podľa EK má tento rok tiež predstavovať 18,2 percenta.

Grécka ekonomika v prvom štvrťroku rástla, hlavne vďaka výdavkom spotrebiteľov a oživeniu investícií. Spomalenie v Európe ale znížilo vývoz, čo má negatívny vplyv na rast, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.