Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2019, 00:00

Prepustení zamestnanci Deutsche Bank odchádzali s plačom. Stretli sa s krajčírmi oblekov pre svojich šéfov

  • Najväčšia nemecká investičná banka Deutsche Bank začala ohlásenú reštrukturalizáciu, v rámci ktorej prepustí celkom 18-tisíc pracovníkov po celom svete.
  • Kým prepustení londýnski zamestnanci opúšťali budovu banky, míňali ich zamestnanci krajčírskej firmy, ktorí majú niektorým výkonným riaditeľom zhotoviť luxusné obleky.
Prepustení zamestnanci Deutsche Bank odchádzali s plačom. Stretli sa s krajčírmi oblekov pre svojich šéfov
Zdroj: Reuters

V pondelok ráno začala investičná banka rušiť celé obchodné oddelenie v Austrálii, Ázii aj v Európe. Podľa svedkov z Londýna mnohí zamestnanci opúšťali budovu s plačom.

Aj napriek tomu pozornosti médií neunikli krajčíri zo spoločnosti Fielding & Nicholson, ktorí v deň veľkého prepúšťania vychádzali z kancelárií banky s taškami na luxusné obleky.

Načasovanie nebolo správne

O spoločnosti Fielding & Nicholson je známe, že najlacnejšie obleky šije za 1200 libier. Napísal o tom britský denník The Guardian.

"Naše načasovanie nebolo práve vhodné. Myslím, že mnoho prepustených boli rôzni obchodníci, ktorí nenosia obleky. My sme prišli za našimi klientmi, ktorí zjavne neboli škrtmi ovplyvnení," okomentoval situáciu zakladateľ firmy Ian Fielding-Kalkata.

"Zhotovenie oblekov od Fielding & Nicholson trvá až 8 týždňov. Ceny začínajú na 1200 librách a môžu sa vyšplhať tak vysoko, ako si zákazník vyberie," povedal iný zamestnanec firmy.

Odborníci predpovedajú, že v Londýne, v ktorom pre banku pracuje približne 7-tisíc ľudí, by mohlo prísť o prácu až 3-tisíc pracovníkov.

Obraz vrcholových manažérov, ktorí dostávajú luxusné obleky, zatiaľ čo ostatní zamestnanci sú po mnohých rokoch prepustení, asi nie je to, čo Deutsche Bank chcela. Generálny riaditeľ banky Christian Sewing v pondelok navštívil Londýn a opakovane vyhlásil, ako veľmi ľutuje rozhodnutie prepustiť pätinu globálnych pracovníkov.

Zlaté padáky pre neschopných zamestnancov

Drahé obleky v čase reštrukturalizácie však nie sú jediným terčom kritiky. Ďalším nemiestnym krokom sú podľa odborníkov veľkorysé zlaté padáky pre neschopných pracovníkov manažmentu. Ako uviedol britský denník Financial Times, nemecká banka zaplatila odstupujúcim vrcholovým manažérom, ktorí boli prepustení v posledných 14 mesiacoch, odstupné vo výške 52 miliónov eur.

Suma takmer zodpovedá ročnému platu banky za celú správnu radu. V roku 2018 bolo správnej rade vyplatených 55,7 milióna eur.

"Vysoké odstupné pre vyhodených manažérov je na hnev," povedala lovkyňa talentovaných ľudí Christine Kuhlová z Frankfurtu nad Mohanom, ktorá je partnerom spoločnosti Odgers Berndtson a dodala, že je to v podstate odmena pre tých vedúcich pracovníkov, ktorí odvádzali zlú prácu.

"Zlaté padáky pre neúspešných manažérov, zatiaľ čo tisíce zamestnancov strácajú prácu, sú absolútne nevhodné," okomentoval situáciu vedúci lobistickej skupiny Financie Watch Germany Gerhard Schick.

Akcie banky klesajú

Hneď na druhý deň potom, čo Sewing predstavil svoj plán reštrukturalizácie, akcie Deutsche Bank klesli o 4,2 percent na 5,85 libier. Riaditeľ povedal, že program na znižovanie nákladov, ktorého cieľom je zvýšiť príjmy, bude stáť 7,4 miliardy eur. Banka chce tiež investovať 13 miliárd eur do nových technológií.

Analytici Royal Bank of Canada v pondelok prehodnotili svoj odhad akcií. Z ôsmich dolárov ho znížili na 7 dolárov. Podľa nich nie je isté, či Sewing zvládne splniť plán reštrukturalizácie tak, ako sľúbil.

Šéf banky v pondelok oznámil, že časť svojho základného platu vo výške 3,3 miliónov eur v najbližších niekoľkých rokoch investuje do akcií Deutsche Bank. Agentúra Reuters v utorok oznámila, že Sewing za akcie každoročne minie 25 percent svojho platu, čo je ročne 825 tisíc eur.

Deutsche Bank by mohla udržať pokope pozostatky svojej investičnej banky aj po vyradení svojej divízie predaja a obchodovania s akciami. Konkurenti v Londýne i New Yorku však budú okolo banky krúžiť ako supy, aby k sebe presunuli nespokojných skúsených bankárov.

Sewing uviedol, že banka bude zamestnancom, ktorí si to zaslúžia, vyplácať odmeny aj napriek tomu, že za posledných päť rokov je v stratách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.