Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 22:32 Aktualizované dňa 12.07.2019 o 22:47

Facebook dostal neobvykle vysokú pokutu. Musí zaplatiť päť miliárd dolárov

Podľa denníku Wall Street Journal dostala spoločno Marka Zuckerberga pokutu za porušenie ochrany súkromia.

Facebook dostal neobvykle vysokú pokutu. Musí zaplatiť päť miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Internetová spoločnosť Facebook dostala v Spojených štátoch pokutu približne päť miliárd dolárov (4,44 miliardy eur) za porušenie ochrany súkromia.

Informoval o tom dnes denník Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom. Podľa denníka o neobvykle vysokom treste rozhodla Federálna obchodná komisia (FTC). Sociálna sieť ani komisia sa k pokute oficiálne nevyjadrili.

FTC začala najväčšiu sociálnu sieť sveta vyšetrovať pred viac ako rokom kvôli podozreniu, že sa citlivá osobné dáta miliónov užívateľov dostali do rúk firmy Cabridge Analytica, ktorá pracovala pre prezidentskú kampaň Donalda Trumpa.

Vyšetrovanie sa sústredilo na to, či zdieľanie dát s Cambridge Analytica a ďalšie podobné zlyhania porušili dohodu s FTC z roku 2011 o ochrane súkromia používateľov.

WSJ dnes napísal, že komisia pomerom hlasov tri ku dvom rozhodla o udelení pokuty, ktorá je výrazne najvyšším peňažným trestom, aký kedy FTC vymerala. Doteraz najviac zaplatila za zlyhanie pri ochrane súkromia firma Google, ktorej FTC v roku 2012 nariadila uhradiť 22,5 milióna dolárov.

Pre pokutu podľa denníka hlasovali traja členovia komisie nominovaní republikánmi, dvojica demokratov bola proti.

Facebook s rekordne vysokou pokutou dopredu počítal a vytváral si na ňu rezervy. Najmä z toho dôvodu v tohtoročnom prvom štvrťroku poklesol jeho čistý zisk medziročne o 51 percent na 2,43 miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.