Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2019, 08:17

Najväčšiu diamantovú baňu sveta po takmer 40 rokoch zatvoria

Ťažba v bani, ktorá sa nachádza v odľahlej oblasti Západnej Austrálie, má skončiť pred záverom budúceho roka.

Najväčšiu diamantovú baňu sveta po takmer 40 rokoch zatvoria
Zdroj: Reuters

Najväčšia diamantová baňa sveta Argyle preslávená ružovými a červenými diamantmi bude po takmer štyroch desaťročiach uzavretá. Rozhodol o tom jej vlastník, nadnárodný ťažobný gigant Rio Tinto, pretože zásoby ekonomicky rentabilných kameňov sa chýlia ku koncu. Rad maklérov, bánk i konkurentov predpokladá, že koniec Argyle by mohol naštartovať rast cien, ktoré klesajú už osem rokov.

Ťažba v bani, ktorá sa nachádza v odľahlej oblasti Západnej Austrálie, má skončiť pred záverom budúceho roka, keď bude ponuka ekonomicky rentabilných kameňov vyčerpaná. "Koncom roka 2020 zastavíme prevádzku a spustíme obnovu lokality," uviedol šéf ťažby medi a diamantov Arnaud Soir.

Baňa je zdrojom asi 90 percent svetovej ponuky ružových diamantov, ktoré patria k najdrahším. Aj keď priťahujú najviac pozornosti, ružové kamene predstavujú menej ako 0,01 percenta celkovej produkcie bane Argyle.

Z hľadiska objemu je baňa Argyle na svete najväčšia, a práve preto sa stala zdrojom nadmernej ponuky na svetovom trhu. Viac ako tri štvrtiny produkcie tvoria menej hodnotné hnedé diamanty. Nadbytok lacných a malých diamantov znížil zisky prakticky každého prevádzkovateľa ťažby a ohrozil ziskovosť celého sektora od brusiarní po obchodníkov.

Podľa dát spoločnosti Canaccord Genuity z roku 2017 sa drahokamy z bane Argyle predávajú v priemere za 15 až 25 dolárov (13,3 až 22,2 eura) za karát. To je podstatne menej, než priemerných 171 dolárov, ktoré dostáva konkurenčná spoločnosť De Beers.

Podľa prognózy ruskej spoločnosti Alrosa, ktorá je najväčším svetovým producentom diamantov, do roku 2023 zmizne z ročnej svetovej ponuky diamantov okolo 21 miliónov karátov, z toho 14 miliónov z Argyle. Novými baňami bude tento objem kompenzovaný len čiastočne. Ročný deficit medzi ponukou a dopytom môže podľa firmy v tej dobe činiť 11 až 35 miliónov karátov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.