Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2019, 18:00

Taliansko migrantov potrebuje. Bez nich príde o polovicu populácie

Krajina bojuje s rýchlo starnúcim obyvateľstvom a emigráciou ľudí v produktívnom veku.

Taliansko migrantov potrebuje. Bez nich príde o polovicu populácie
Zdroj: Reuters

Populácia Talianska by do konca storočia mohla klesnúť na polovicu. Vyplýva to zo správy talianskeho štatistického úradu Istat. Pre krajinu, ktorá má medzi členskými štátmi Európskej únie najrýchlejšie starnúcu populáciu a nízku pôrodnosť, je preto rozhodujúci príliv migrantov v produktívnom veku.

V Európskej únii žije približne 513,5 milióna obyvateľov, čo je zhruba o 3,3 percenta viac ako v predchádzajúcom roku. Počet úmrtí však vlani prevyšoval počet narodených detí. "Nárast počtu obyvateľov zaznamenaný počas roka 2018 bol spôsobený čistou migráciou," uvádza európsky štatistický úrad Eurostat vo svojej analýze.

Viac ľudí umiera než sa rodí

V Taliansku žije teraz 60,6 milióna obyvateľov, krajina je v rámci EÚ štvrtým najľudnatejším štátom. Ak by sa však do roku 2100 do Talianska nikto neprisťahoval a demografický vývoj by prebiehal ako doteraz, bude žiť v krajine na prelome storočia iba 30 miliónov ľudí. V prípade otvorenej migrácie ich má byť podľa odhadov 44 miliónov, uvádza agentúra Bloomberg.

Obyvateľstvo Taliansko rýchlo starne. Na 100 malých Talianov do 15 rokov dnes pripadá 169 seniorov. Počet narodených detí vlani klesol o 18-tisíc na 440-tisíc, zatiaľ čo počet úmrtí predstavoval 633-tisíc osôb, informuje vo svojej správe taliansky štatistický úrad Istat.

Zadlžená krajina kvôli tomu na dôchodky vydáva druhý najvyšší podiel HDP z krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) - posledné dáta z roku 2015 hovoria o 16,2 percenta. Prvé je Grécko.

Pomôcť môžu migranti

"Sme v hroznom stave," komentoval minister vnútra a vodca pravicovej ligy Matteo Salvini správu Istatu začiatkom júla. Vláda zvýšila výdavky na sociálne zabezpečenie a sľúbila, že zníži dane, aby odľahčila rodinám, ktoré kvôli ekonomickej situácii nie sú ochotné mať deti, uvádza agentúra Reuters.

Nemenej dramatickým problémom je pre Taliansko emigrácia. Od roku 2008 do 2018 odišlo z krajiny 420-tisíc Talianov, polovica z nich vo veku od 20 do 34 rokov.

Rýchlo sa znižujúcu populáciu však v posledných rokoch spomalil prílev migrantov, ktorí pomohli "zvýšiť počet obyvateľov v produktívnom veku, pretože rodení Taliani emigrujú alebo odchádzajú do dôchodku," píše vo svojom článku spravodajský server The Local.

Na demografickom zložení populácie sa to premietne v budúcnosti - zatiaľ čo dospelí prisťahovalci tvoria menej ako deväť percent celkovej populácie, ich deti majú na populácii do 18 rokov podiel 13 percent.

Počet migrantov, ktorí mieria do Talianska, však klesá. Ako uvádza ČTK, za prvý polrok priplávalo do krajiny 3 400 migrantov, čo je o 80 percent menej ako vlani. V posledných rokoch sa navyše zmenila aj motivácia ľudí, ktorí do Talianska mieria predovšetkým kvôli núdzovej situácii v ich domovinách.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.