Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 07:16

Čínska ekonomika rástla najpomalšie za posledných 27 rokov, dôvodom je obchodná vojna

Hospodárstvo Číny spomaľuje už od vlaňajška, kedy za celý rok tamojšia ekonomika rástla len o 6,6 percenta.

Medziročný rast hrubého domáceho produktu Číny predstavoval v druhom štvrťroku len 6,2 percenta, podľa očakávania analytikov tak čínska ekonomika rástla najpomalšie za predchádzajúcich 27 rokov.

Informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na dáta zverejnené čínskym štatistickým úradom. Za spomalením rastu je podľa analytikov americko-čínska obchodná vojna.

Čínska ekonomika vzrástla tento rok od apríla do júna podľa očakávania analytikov len o 6,2 percenta, zatiaľ čo v 1. štvrťroku to bolo ešte 6,4 percenta.

V 2. štvrťroku tak rástla najpomalšie od začiatku roka 1992, odkedy existujú štvrťročné dáta, uviedla agentúra Reuters.

Hospodárstvo Číny spomaľuje už od vlaňajška, kedy za celý rok tamojšia ekonomika rástla len o 6,6 percenta, čo bol najnižší rast od roku 1990.

Prispela k tomu colná vojna medzi USA a Čínou, ktorá sa naplno rozhorela vlani v marci, keď americký prezident Donald Trump podpísal dekrét o clách na čínsky tovar.

Viní totiž Peking z nekalých obchodných praktík, ktoré podľa neho poškodzujú americké podniky. Čína odpovedala odvetnými clami na dovoz z USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.