Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 08:34 Aktualizované dňa 15.07.2019 o 09:28

Kellnerova Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrať miliardu dolárov

Home Credit už vybral banky, ktoré mu vstup na burzu zaistia, ide o Citigroup, HSBC a Morgan Stanley.

Kellnerova Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrať miliardu dolárov
Zdroj: Reuters

Skupina Home Credit plánuje globálnu verejnú ponuku akcií. Jej stopercentne vlastnená dcérska firma Home Credit B.V. (HCBV), ktorá sa zameriava na spotrebiteľské úvery, dnes podala žiadosť o povolenie obchodovať so svojimi akciami na hlavnom trhu burzy v Hongkongu.

Vo firme HCBV si chce Home Credit podržať kontrolu. Vyplýva to z vnútornej informácie firmy pre regulátorov, ktorú má ČTK k dispozícii. Agentúra Reuters v máji uviedla, že firma by chcela z primárnej verejnej ponuky (IPO) získať aspoň miliardu amerických dolárov.

Zamýšľaná globálna verejná ponuka akcií je podmienená okrem iného súhlasom hongkongskej burzy, finálnym rozhodnutím orgánov skupiny Home Credit aj HCBV, trhovými podmienkami a ďalšími faktormi.

"Preto nie je možné predvídať, či sa kotácia alebo globálny verejný úpis akcií uskutoční alebo kedy sa môžu uskutočniť," píše sa v dokumente.

Kellnerova spoločnosť

Home Credit už vybral banky, ktoré mu vstup na burzu zaistia, ide o Citigroup, HSBC a Morgan Stanley. Agentúra Reuters v máji napísala, že s akciami by sa mohlo na hongkonskej burze začať obchodovať na jeseň a suma, ktorú chce Home Credit ich predajom získať, sa ešte môže zmeniť.

Väčšinovým vlastníkom spoločnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardára Petra Kellnera, vlastní 91,12 percenta. Menšia časť (8,88 percenta) patrí firme EMMA OMEGA, ktorú ovláda Jiří Šmejc.

Poskytovateľ spotrebiteľských úverov

Skupina Home Credit bola založená v roku 1997 a teraz patrí medzi najväčšie svetové firmy poskytujúce spotrebiteľské úvery. Pôsobí v Číne, Rusku, Kazachstane, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonézii, Vietname a na Filipínach.

PPF investuje do rady odvetví - od bankovníctva a finančných služieb cez telekomunikácie, strojárstvo, biotechnológie, poisťovníctva, nehnuteľnosti až po poľnohospodárstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.