Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 16:36

Klesajúca a starnúca populácia môže zabrzdiť rast strednej a juhovýchodnej Európy, tvrdí MMF

Medzinárodný menový fond odhaduje, že členovia EÚ v strednej a juhovýchodnej Európe dosiahnu v tomto roku ekonomický rast v pásme 2,6 až 4,6 percenta.

Klesajúca a starnúca populácia môže zabrzdiť rast strednej a juhovýchodnej Európy, tvrdí MMF
Zdroj: pixabay.com

Rýchlo klesajúca a starnúca populácia v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy by mohla výrazne zabrzdiť hospodársky rast regiónu a jeho konvergenciu s vyspelejšími európskymi ekonomikami. Uviedol to v pondelok Medzinárodný menový fond (MMF).

Zástupca generálneho riaditeľa MMF Tao Zhang na konferencii v Dubrovníku predpovedal, že celkový počet obyvateľov v regióne sa zníži do roku 2050 o 12 percent v dôsledku starnutia a migrácie, pričom pracovná sila pravdepodobne klesne o 25 percent.

Ubúdajúca pracovná sila

Jeho odkaz sa väčšinou týkal členov Európskej únie (EÚ) a kandidátskych krajín, ktoré boli v minulosti súčasťou komunistického bloku. V ostatných rokoch ich opustilo veľa ľudí, ktorí odišli za prácou do bohatšej západnej Európy.

„Ubúdajúca pracovná sila a nižšia produktivita starších pracovníkov spolu s väčším tlakom na verejné financie by mohli stáť tieto krajiny zhruba jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP) ročne,“ povedal Zhang.

Odhaduje, že príjem na obyvateľa v regióne by mal do roku 2050 stúpnuť na 60 percent úrovne západnej Európy zo súčasných 52 percent. „Bez aktuálneho demografického tlaku by sa úroveň príjmov v regióne mohla v rovnakom období zvýšiť na 74 percent príjmov v západnej Európe,“ upozornil Zhang.

Fond odhaduje, že členovia EÚ v strednej a juhovýchodnej Európe dosiahnu v tomto roku ekonomický rast v pásme 2,6 až 4,6 percenta. Na porovnanie, výkon EÚ ako celku vzrastie o 1,4 percenta.

Pomôcť môžu roboti

Podľa Zhanga na zmiernenie faktorov, ktoré oslabujú rast, môžu krajiny v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe prijať politické rozhodnutia, ako napríklad najímanie ďalších zahraničných robotníkov, vytváranie stimulov na návrat kvalifikovaných pracovníkov a zlákanie väčšieho počtu žien a starších ľudí do práce. Navrhol tiež zvýšiť využívanie robotov.

„Mnohí zamestnanci sa obávajú, že roboty nahradia ľudí. Ale v tejto oblasti sa stúpajúca automatizácia zhoduje s rastúcou zamestnanosťou,“ povedal Zhang.

Úradníci Medzinárodného menového fondu tiež odporučili reformu vzdelávania a investície do odbornej prípravy, aby sa zabezpečilo, že zamestnanci budú využívať výhody technológie a automatizácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.