Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 00:00

Čína opäť pribrzdila. Domáci nakupujú

Druhá najväčšia ekonomika sveta minulý štvrťrok vykázala najslabšiu dynamiku za takmer 30 rokov. Domáca spotreba však pozitívne prekvapila.

Čína opäť pribrzdila. Domáci nakupujú
Zdroj: Reuters

Najpomalší rast za posledných 27 rokov, ale aj robustný domáci dopyt. To sú dva protichodné signály, ktoré naznačili oficiálne údaje o čínskej ekonomike zverejnené pondelok. Medziročný rast HDP Číny sa v druhom štvrťroku spomalil na 6,2 percenta, čo je najmenej od začiatku roka 1992, keď krajina začala zverejňovať štvrťročné dáta. V predchádzajúcich troch mesiacoch sa hospodárska aktivita zvýšila o 6,4 percenta.


„Nové čísla zvyšujú tlak na čínske úrady, aby vykonali dostatočné stimulačné opatrenia tak v oblasti rozpočtu, ako aj v oblasti menovej politiky,“ tvrdí Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund.


Analytici odhadujú, že vláda nenechá padnúť rast pod šesť percent. Premiér Li Kche-čchiang avizoval, že už chystá podporné opatrenia. Stimul by malo priniesť ďalšie zníženie povinných rezerv čínskych bánk, ktoré im poskytnú väčší priestor na poskytovanie úverov. Rovnako by malo pomôcť uvoľnenie utiahnutých opaskov pri veľkých projektoch ako výstavba diaľnic, železníc a mostov. V hre je aj vznik špeciálnych programov na pôžičky či znižovanie niektorých daní.


Odolná spotreba
Čína sa snaží transformovať ekonomiku smerom k „západnému stri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.