Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 00:00

Od ázijskej ekonomiky sú závislé aj naše automobilky

Čína je najdôležitejším exportným trhom pre bratislavský Volkswagen. Vlani tam vyviezol 22 percent svojej produkcie.

Od ázijskej ekonomiky sú závislé aj naše automobilky
Zdroj: Pavol Funtál

Pred dekádou sa stala najväčším a najrýchlejšie rastúcim automobilovým trhom na svete. Dnes dopyt Číny po nových vozidlách chladne. Problémy preto hrozia aj výrobcom áut na Slovensku.


Chladnutie druhej najväčšej ekonomiky sa už takmer rok prejavuje aj v automotive sektore. „V prvej polovici roku 2019 sa predaje áut znížili medziročne o 12,6 percenta na 12,3 milióna áut,“ povedal analytik Finlord Boris Tomčiak. „V júni nastal pokles predajov už 12. mesiac v rade, pričom medziročný pokles dosiahol v tomto mesiaci takmer 10 percent,“ dodal analytik.

Útlm pociťujú všetky európske automobilky vrátane nemeckých gigantov. Prejavilo sa to napríklad aj na minuloročných výsledkoch koncernu Volkswagen. Vplyv môže pocítiť aj jeho bratislavská výroba. Z výročnej správy spoločnosti totiž vyplýva, že práve Čína je pre prvú slovenskú automobilku exportným trhom číslom jeden. Smeruje tam až 22 percent exportu fabriky.

[ad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.