Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 14:30

Nemecko predbehlo Nórsko. Je tretím najväčším trhom s elektromobilmi

Zistila to štúdia nezávislého nemeckého inštitútu pre automobily a mobilitu (CAM).

Nemecko predbehlo Nórsko. Je tretím najväčším trhom s elektromobilmi
Zdroj: Reuters

Nemecko prvýkrát predstihlo Nórsko a stalo sa tretím najväčším trhom s elektromobilmi. V prvej polovici roka sa vo viac ako 80 miliónovom Nemecku predalo 48-tisíc nových elektroáut, zatiaľ čo v päťmiliónovej severskej krajine, ktorá bola roky európskou jednotkou, ich bolo 44-tisíc.

Najviac elektrovozidiel si ale aj naďalej nájde majiteľov v Číne, za ktorou nasledujú Spojené štáty. Zistila to štúdia nezávislého nemeckého inštitútu pre automobily a mobilitu (CAM).

Dopyt po elektromobiloch rastie napriek tomu, že kľúčové automobilové trhy slabnú. V Číne sa v období od januára do júna zvýšil o 52 percent, keď sa predalo 628-tisíc elektrovozidiel. Ich podiel na trhu pritom stúpol na 5,1 z 2,9 percenta.

V Nórsku sa podiel elektromobilov na trhu zvýšil na 56 percent. V samotnom prvom tohtoročnom štvrťroku bol nárast ešte strmší, predstavoval 61 percent. V minulom prvom polroku podiel elektromobilov na nórskom trhu s automobilmi predstavoval 47 percent. Celkom sa tohto typu vozidiel v prvej polovici roka v krajine predalo medziročne o 22 percent viac.

Najväčší záujem o Teslu

Na druhom najväčšom svetovom trhu v USA našlo v prvom polroku nového majiteľa o 20 percent viac elektrovozidiel, predalo sa ich 149-tisíc. Ich podiel na trhu, ktorý ako celok vykázal pokles o 2,3 percenta, potom v celosvetovom porovnaní zostáva nízky - stúpol však na 1,8 z 1,4 percenta.

Najväčší záujem bol o elektromobily Tesla, ktorých podiel na všetkých predaných elektromobiloch predstavoval 56 percent. Len v júni automobilka podnikateľa Elona Muska predala 21-tisíc vozidiel typu Model 3.

Prielom na automobilových trhoch

​Nemecko za sebou v absolútnych predajných číslach v prvých šiestich mesiacoch roku nechalo Nórsko. Hoci nemecký automobilový trh v polroku stagnoval, trh s elektromobilmi stúpol o 41 percent. Podiel elektromobilov na trhu sa potom medziročne zvýšil na 2,6 percenta z 1,8 percenta.

Podľa šéfa štúdie Stefana Bratzela je elektromobilita na ceste zaznamenať prielom na hlavných automobilových trhoch, očakáva ho ale až po roku 2020.

Bratzel tiež zdôraznil, že je pozoruhodné, ako sa predaju elektromobilov darí porážať trh ako celok. Tento trend sa však týka iba čistých elektromobilov, predaj plug-in hybridných vozidiel v súčasnosti klesá, upresňuje analytik.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.