Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 16:40

Holandsko presadzuje na čelo MMF Dijsselbloema

Ministri financií Európskej únie na svojom poslednom stretnutí v Bruseli dali najavo, že Únia by mala obsadiť uvoľnenú pozíciu.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem
Zdroj: Reuters

Nemecká vláda pozitívne vníma možnú nomináciu bývalého holandského ministra financií Jeroena Dijsselbloema na riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF). Túto pozíciu donedávna zastávala Francúzska Christine Lagardová, ktorá by sa mala stať novou šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB).

Túto informáciu v utorok priniesol spravodajský portál DutchNews.nl s odvolaním sa na nemecký ekonomický denník Handelsblatt.

Ministri financií Európskej únie (EÚ) na svojom poslednom stretnutí v Bruseli dali najavo, že Únia by mala obsadiť pozíciu uvoľnenú po Lagardovej, ktorá 2. júla oznámila, že po nominácii na post prezidentky ECB "dočasne" odstúpi zo svojej funkcie v globálnej finančnej inštitúcii. Predstavenstvo MMF následne za dočasného riaditeľa tejto inštitúcie určilo amerického ekonóma Davida Liptona.

DutchNews.nl pripomenul, že Dijsselbloemovo meno už zaznieva v európskych kruhoch ako možná náhrada za Lagardovú. Dijsselbloem si vybudoval dobrú povesť počas šéfovania Euroskupiny. Rokovaniam ministrov financií eurozóny šéfoval od roku 2013 do roku 2017 a bol v tejto funkcii aj počas prijímania nepopulárnych opatrení pre zmiernenie finančnej a dlhovej krízy v Grécku. Z tejto funkcie odstúpil po tom, ako jeho Labouristická strana utrpela debakel v parlamentných voľbách v roku 2017.

Súčasný holandský minister financií Wopke Hoekstra minulý týždeň v piatok oficiálne podporil kandidatúru Dijsselbloema na najvyššiu pozíciu v MMF a podľa denníka Handelsblatt holandská diplomacia už v jeho prospech vedie kampaň v hlavných európskych metropolách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.