Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 20:45

WTO sa v spore USA a Číny o clá priklonila na stranu Pekingu, otvorila cestu čínskym sankciám

Uviedol to dnes odvolací orgán Svetovej obchodnej organizácie.

WTO sa v spore USA a Číny o clá priklonila na stranu Pekingu, otvorila cestu čínskym sankciám
Zdroj: TASR/AP

Svetová obchodná organizácia (WTO) dnes otvorila cestu sankciám, ktoré by mohla začať uplatňovať Čína za americké clá z éry prezidenta Baracka Obamu.

Spojené štáty podľa WTO totiž neplnili v plnom rozsahu jej rozhodnutie a ak Washington nezruší určité clá, ktoré porušujú pravidlá tejto organizácie, mohli by Spojené štáty čeliť sankciám zo strany Číny. Uviedol to dnes odvolací orgán WTO.

Čína v septembri 2012 napadla americký zákon o vyrovnávacích clách, ktorým Washington zasahuje proti tovaru, u ktorého má podozrenie na exportné subvencie. Zákon v marci 2012 podpísal prezident Barack Obama a Peking naň odpovedal sťažnosťou pre WTO na porušovanie pravidiel medzinárodného obchodu.

Sporné americké clá sa týkali fotovoltaických článkov a solárnych modulov, rôznych druhov výrobkov z ocele, pneumatík pre terénne autá, tovar z hliníka a stožiarov pre veterné elektrárne. Hodnota exportu v tom čase predstavovala 7,3 miliardy dolárov.

Podľa Úradu amerického obchodného splnomocnenca Roberta Lighthizera (USTR) rozhodnutie WTO pripúšťa, že Spojené štáty preukázali subvencovanie čínskych štátnych podnikov. Verdikt ale tiež uvádza, že Spojené štáty musia čínske ceny akceptovať.

"Tieto závery ignorujú zistenie Svetovej banky, pracovné dokumenty OECD, ekonomické prieskumy a ďalšie objektívne dôkazy, ktoré Spojené štáty všetky uvádzali," píše USTR. "Správa WTO podkopáva pravidlá WTO, čo oslabuje ich účinnosť v boji s čínskymi dotáciami, ktoré poškodzujú pracovníkov a podniky v USA a narúšajú trhy na celom svete," dodal úrad.

Ak Čína bude v tomto spore chcieť pristúpiť k sankciám, bude musieť vstúpiť do nového kola právnej argumentácie ohľadom výšky škôd na svojom obchode. Spor sa sústredil na 17 prípadov vyšetrovania vykonaných ministerstvom obchodu USA v rokoch 2007 až 2012, upozornila agentúra Reuters.

Krátko po zverejnení verdiktu WTO prezident Donald Trump vyhlásil, že k uzatvoreniu obchodnej dohody s Čínou je ešte dlhá cesta a ak to bude potrebné, môžu Spojené štáty uvaliť clo na ďalší čínsky tovar v hodnote 325 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.