Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 00:00

Ikeu stvoril aj s tými, ktorými pohŕdal

Pre to, aby uspeli, boli ochotní prekračovať všetky hranice. Nekalé praktiky, pochybné obchody či podvody. Temné začiatky veľkých firiem, o ktorých neviete.

Ikeu stvoril aj s tými, ktorými pohŕdal
Zdroj: IKEA MUSEUM

Miliardár. Fašista. Predavač zápaliek. Jeden z najväčších podnikateľov 20. storočia. Aj takéto označenia dostával počas svojho života zakladateľ nábytkárskeho gigantu IKEA Ingvar Kamprad. Už v mladosti sa pritom Kamprad javil ako rodený obchodník. V detstve predával zápalky či vianočné stromčeky susedom.

Za úspešné ukončenie strednej školy v sedemnástich mu otec daroval peniaze. Mladý podnikavec vďaka tomuto kapitálu mohol v roku 1943 založiť obchod Ikea. Prvé dve písmená názvu sú iniciálky zakladateľa. Tretie písmeno odkazuje na farmu Elmtaryd, kde vyrastal, a posledné na rodné mesto Agunnaryd na juhu Švédska. Sortiment predajne sa spočiatku nevymedzoval na domáce potreby či nábytok – Kamprad v ňom predával takmer všetko – od rámikov na fotky po pančušky.

Obdivoval nacistov,

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.