Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 00:00

Ikeu stvoril aj s tými, ktorými pohŕdal

Pre to, aby uspeli, boli ochotní prekračovať všetky hranice. Nekalé praktiky, pochybné obchody či podvody. Temné začiatky veľkých firiem, o ktorých neviete.

Ikeu stvoril aj s tými, ktorými pohŕdal
Zdroj: IKEA MUSEUM

Miliardár. Fašista. Predavač zápaliek. Jeden z najväčších podnikateľov 20. storočia. Aj takéto označenia dostával počas svojho života zakladateľ nábytkárskeho gigantu IKEA Ingvar Kamprad. Už v mladosti sa pritom Kamprad javil ako rodený obchodník. V detstve predával zápalky či vianočné stromčeky susedom.

Za úspešné ukončenie strednej školy v sedemnástich mu otec daroval peniaze. Mladý podnikavec vďaka tomuto kapitálu mohol v roku 1943 založiť obchod Ikea. Prvé dve písmená názvu sú iniciálky zakladateľa. Tretie písmeno odkazuje na farmu Elmtaryd, kde vyrastal, a posledné na rodné mesto Agunnaryd na juhu Švédska. Sortiment predajne sa spočiatku nevymedzoval na domáce potreby či nábytok – Kamprad v ňom predával takmer všetko – od rámikov na fotky po pančušky.

Obdivoval nacistov, zamestnával Žida
Kampradovým prvým zamestnancom bol židovský chlapec Otto Ullmann, ktorý uniká pred nacistami z rodného Rakúska do Švédska. Stanú sa z nich blízki priatelia. Približne v tomto čase sa však Kamprad stáva aktívnym členom SSS – švédskej odnože nacistických mládežníckych oddielov Hitler Jugend.

Denník New York Times uvádza, že toto naoko nepochopiteľné rozhodnutie má zrejme na svedomí Kampradova stará mama, ktorá bola Nemkou z oblasti Sudet a obdivovateľkou Adolfa Hitlera.


V tomto období píše Kamprad za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.