Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 00:00

Európa chce spoločnú „minimálku“

Nová šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si zjednotenie najnižších platov v Európskej únii stanovila medzi svoje hlavné priority.

Európa chce spoločnú „minimálku“
Zdroj: TASR

Rozdiely v platoch spôsobili medzi západo- a východoeurópskymi dopravcami konflikt. Francúzske firmy totiž nemohli konkurovať slovenským, keďže naša minimálna mzda je takmer o dve tretiny nižšia. No a práve tento konflikt rozprúdil debatu o výške najnižšieho zárobku a možnostiach zavedenia európskej minimálnej mzdy. Táto téma je aj naďalej živá a dokazuje to aj fakt, že ju chce riešiť aj novozvolená šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.


Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová nedávno dokonca uviedli, že dobrým riešením by bola jednotná alebo aspoň porovnateľná európska sadzba. S inou myšlienkou prišiel šéf európskych socialistov Frans Timmermans, ktorý mal pôvodne kandidovať na šéfa Komisie. Jeho plánom bolo nariadiť výšku minimálneho platu na 60 percent z mediánovej mzdy v tej-ktorej krajine.


Túto voľbu presadzujú na Slovensku odborári. Ako vysvetlila hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Némethová, postupne sa snažia o zvyšovanie podielu minimálky na priemernej mzde. To podľa Némethovej „v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.