Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 11:42

Inflácia v eurozóne zrýchlila. Rast cien na Slovensku je nad európskym priemerom

V celej Európskej únii zostala miera inflácie na 1,6 percenta ako v máji.

Inflácia v eurozóne zrýchlila. Rast cien na Slovensku je nad európskym priemerom
Zdroj: Reuters

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v júni zrýchlilo na 1,3 z májových 1,2 percenta. Vyplýva to z dnes zverejnenej záverečnej správy Európskeho štatistického úradu Eurostat.

Ten tak upravil svoj skorší rýchly odhad, v ktorom ešte uvádzal tempo rastu bez zmeny oproti májovej úrovni. V celej Európskej únii zostala miera inflácie na 1,6 percenta ako v máji.

V júni minulého roka predstavovala miera inflácie v krajinách platiacich eurom dve percentá a v celej EÚ 2,1 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny v eurozóne vzrástli o 0,2 percenta. Trhy očakávali nárast iba o 0,1 percenta.

Najnižšia inflácia bola tento rok v júni v Grécku (0,2 percenta), na Cypre (0,3 percenta) a v Dánsku a Chorvátsku (zhodne 0,5 percenta). Na opačnom konci spektra sa nachádza Rumunsko (3,9 percenta), Maďarsko (3,4 percenta) a Lotyšsko (3,1 percenta).

Slovensko nad priemerom Únie

Slovenská republika bola podľa meraní Eurostatu nad európskym priemerom, ceny sa tu v júni zvýšili o 2,4 percenta, priemer EÚ predstavoval 1,6 percenta.

K rastu cien v eurozóne prispeli v júni najviac služby, a to 0,73 percentuálneho bodu. Za nimi nasledovali ceny potravín, alkoholu a tabaku ( 0,30 percentuálneho bodu). Podiel cien energií potom predstavoval 0,17 percentuálneho bodu.

Takzvaná jadrová inflácia v júni medziročne stúpla na 1,3 percenta z májového jedného percenta. Jadrová inflácia nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií a je dôležitým indikátorom pre menovú politiku Európskej centrálnej banky (ECB). Tá ju pôvodne pre jún odhadovala na 1,2 percenta.

Inflácia tesne pod dvoma percentami

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Ešte v máji bola miera inflácie v krajinách platiacich eurom na najnižšej úrovni od apríla 2018.

Menový výbor ECB sa zíde budúci týždeň. Jeden z jeho členov Benoit Coeur dnes uviedol, že banka je pripravená prijať opatrenia, ktoré pomôžu infláciu posunúť smerom k dlhodobému cieľu ECB.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.