Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 15:01

Menový fond znížil odhad rastu ruskej ekonomiky, chýbajú jej reformy

Podľa MMF by krajina mala finančné prostriedky investovať do vysoko kvalitných zahraničných aktív.

Menový fond znížil odhad rastu ruskej ekonomiky, chýbajú jej reformy
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) znížil predpoveď rastu ruskej ekonomiky v tomto roku na 1,2 percenta z predtým predpovedaných 1,4 percenta. Reagoval tým na slabé výsledky v prvom štvrťroku. Pre zlepšenie rastu Rusko podľa fondu musí prijať širšie reformy.

"Bez hlbších štrukturálnych reforiem sa dlhodobý rast usadí na úrovni 1,8 percenta," uviedol dnes MMF. Rusko by malo uprednostniť vybudovanie aktívnejšieho súkromného sektora a obmedziť prítomnosť štátu.

MMF ocenil ruského prezidenta Vladimíra Putina za to, že sa po svojom znovuzvolení v minulom roku zasadil o vysoké výdavky do zdravotníctva, vzdelávania a infraštruktúry. V dnešnej správe však zdôraznil, že výdavkové plány by mali zacieliť na posilnenie rastu a mali by byť účinne zavádzané.

Ako jeden zo spôsobov, ako podporiť rast, ruské úrady chcú využiť štátny Národný fond bohatstva na podporu niektorých dôležitých veľkých domácich projektov až po fond, ktorý je určený na horšie časy, dosiahne daný limit pre výdavky.

A tento okamih sa podľa centrálnej banky blíži. Podľa MMF by krajina mala tieto prostriedky investovať skôr do vysoko kvalitných zahraničných aktív.

MMF tiež zdôraznil význam dôveryhodnej stratégie pre návrat vyliečených bánk do súkromného sektora. Centrálna banka od roku 2017 zachránila rad veľkých súkromných bánk a sľúbila ich predať, až nastane správny čas, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.