Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 20:00

Socializmus v Berlíne. Mesto vykupuje kvôli cenám sprivatizované byty späť

Berlínsky primátor uviedol, že ide o jeden z prvých projektov širšej stratégie znova nakúpiť nehnuteľnosti, ktoré sa v 90. rokoch predali súkromným vlastníkom.

Socializmus v Berlíne. Mesto vykupuje kvôli cenám sprivatizované byty späť
Zdroj: Flickr/Berit Watkin

Nemecká metropola vykúpila od súkromného vlastníka 670 bytov na Karl-Marx-Allee v centre mesta. Ide o reakciu na nedávne protesty proti rastu cien bývania v Berlíne. V minulých desaťročiach mesto pritom byty v privatizácii vo veľkom predávalo.

Prestížny projekt socialistického Nemecka 50. rokov, veľký berlínsky bulvár, ktorý spája štvrte Friedrichshain a Mittese, bol dlhé mesiace prednou líniou boja proti skupovaniu bytov bohatými a rastúcim cenám bývania.

Protesty vypukli vlani v novembri, keď správca realít Predac oznámil svoj zámer previesť 700 bytov v tejto ulici na najväčšieho berlínskeho vlastníka nehnuteľností Deutsche Wohnen. 

V obave z rastu nájomného zorganizovali nájomníci protestné pochody a z okna svojich bytov vyvesili transparenty. Nakoniec donútili mestský senát predaj zablokovať.

Opätovné "znárodnenie"

Po mesiacoch právnych ťahaníc senát potvrdil, že tri bloky so 670 bytmi miesto realitného obra kúpi štátny poskytovateľ bývania Gewobag, píše denník Guardian.

Kúpnu cenu ani jedna zo zmluvných strán nezverejnila. Krok k opätovnému "znárodneniu" budov na Karl-Marx-Allee je ale pravdepodobne dosť nákladný, odhady sa pohybujú od 90 do 100 miliónov eur.

Jeden z prvých projektov

Berlínsky primátor Michael Müller uviedol, že ide o jeden z prvých projektov širšej stratégie znova nakúpiť nehnuteľnosti, ktoré sa v 90. rokoch predali súkromným vlastníkom. Ide o snahu postaviť sa rýchlemu rastu nájomného v meste v posledných rokoch.

"Berlínčania by mali byť schopní dovoliť si bývať vo svojom meste," hovorí Müller. "Preto bolo a je naším zámerom skúpiť byty všade, kde to ide, aby Berlín znovu získal kontrolu nad svojím realitným trhom," doplnil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.