Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 00:00

Kávové kapsuly. Jeden výrobca, dva prístupy k recyklácii

Rastúci dopyt znamená, že čoraz viac materiálu končí v zmesovom odpade. V zahraničí sa pritom odpad z kapsúl zužitkováva ďalej.

Kávové kapsuly. Jeden výrobca, dva prístupy k recyklácii
Zdroj: Reuters

Zákazník si kúpil kapsulový kávovar. Do produktu investoval z viacerých dôvodov: príprava kávy je pohodlná a jednoduchá. Tento typ prístrojov ponúka pestré funkcie. Zariadenie však funguje na systéme kapsúl, ktoré si zákazník dokupuje zvlášť. Ekologicky zmýšľajúcim spotrebiteľom sa natíska otázka ďalšieho využitia kapsúl. To je aj prípad zákazníka Miroslava, ktorý sa na to, či sú kapsule recyklovateľné a ako s nimi má ďalej naložiť, opýtal priamo ich výrobcu – firmy Nescafé Dolce Gusto. „Nie, patria do zmesového odpadu,“ znela odpoveď značky spadajúcej pod najväčší potravinársky koncern Nestlé.

Podľa prieskumu firmy Eko kapsule priemerný kávičkár spotrebuje 64 kapsúl mesačne, teda 768 kusov ročne. Vyprodukuje tak 10 kilogramov odpadu. Ak chce však kávu piť zodpovednejšie a hlavne ekologickejšie, v súčasnosti má možnosť siahnuť po alternatívnych kapsuliach. Spoločnosť Eko kapsule napríklad vyrába produkty, ktoré sú kompatibilné aj s kávovarmi Nescafé a Nespresso. „Jedna kapsula je určená zhruba na 50 použití, celé balenie teda asi na 150,“ hovorí konateľ firmy Vladimír Syčev.


Viacero problémov
Najznámejšie e-shopy Mal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.