Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 00:00

Predaje áut v Európe padajú. Pre regulácie

Dopyt po autách v Európe za prvý polrok klesol o 3,1 percenta. Trh má aj naďalej stagnovať.

Predaje áut v Európe padajú. Pre regulácie
Zdroj: TASR

Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko a Španielsko. To je päť najväčších automobilových trhov v Európe. A každý z nich v minulom mesiaci zaznamenal prepad predaja od dvoch do viac ako ôsmich percent, ukázali čerstvé dáta zverejnené Európskym združením výrobcov automobilov v stredu.


Nejde pritom o krátkodobý jav. Príčinou nie je horšia kúpyschopnosť obyvateľstva či neochota bánk požičať alebo nezáujem o nové modely. Dôvodom je sprísňovanie noriem v reakcii na emisný škandál dieselgate. Ten potvrdil, že dovtedy zaužívané štandardy merania výfukov nekorešpondovali s realitou.

Nová metodika s názvom WLTP robí výrobcom nemalé problémy. „Snaha o dekarbonizáciu dopravy patrí medzi dlhodobé štrukturálne faktory s výrazným vplyvom na dopyt po automobiloch,tvrdí analytik Cyrrus Tomáš Pfeiler. Zároveň dodáva, že za spomalením predajov stoja aj geopolitické hrozby ako brexit či obchodné vojny.


Menej dní, emisie, brexit i T

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.