Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 11:10

Celkový dlh Číny vzrástol. Dosiahol vyše 40 biliónov dolárov

Na celosvetovom dlhu sa tak dlh Číny v súčasnosti podieľa približne 15 percentami.

Celkový dlh Číny vzrástol. Dosiahol vyše 40 biliónov dolárov
Zdroj: Reuters

Celkový dlh Číny prekonal v 1. štvrťroku tohto roka 300 percent hrubého domáceho produktu.

Uviedol to Inštitút medzinárodných financií (IIF), podľa ktorého sú za týmto rastom kroky Pekingu na podporu ekonomiky. Na celosvetovom dlhu sa tak dlh Číny v súčasnosti podieľa približne 15 percentami.

Celkový dlh krajiny zahŕňajúci dlh domácností, firiem a vlády, dosiahol v 1. kvartáli 303 percent hrubého domáceho produktu. V rovnakom období minulého roka dosahoval 297 percent hrubého domáceho produktu, uviedol IIF v najnovšej správe.

Podľa IIF sa celkový dlh Číny zvýšil na viac než 40 biliónov dolárov (35,67 bilióna eur). "To je približne 15 percent z celosvetového objemu dlhu," uvádza správa IIF.

Rast čínskej ekonomiky sa v 2. kvartáli spomalil na 6,2 percenta, čo predstavuje najslabšie tempo rastu minimálne od roku 1992, keď Peking začal so zverejňovaním príslušných údajov.

​Čínsku ekonomiku negatívne ovplyvňuje klesajúci dopyt doma aj v zahraničí, na čom majú hlavný podiel obchodné konflikty Spojených štátov.

Vzhľadom na vývoj ekonomiky a situáciu vo svete Čína už skôr v priebehu roka oznámila opatrenia na podporu firiem. Medzi ne patrí znižovanie daní či zvýšenie investícií do infraštruktúry.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.