Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 11:56

Komisia povolila Vodafonu prevziať aktivity Liberty Global, cena transakcie je 18 miliárd eur

Vodafone je druhým najväčším mobilným operátorom na svete.

Komisia povolila Vodafonu prevziať aktivity Liberty Global, cena transakcie je 18 miliárd eur
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) povolila britskej telekomunikačnej spoločnosti Vodafone Group prevziať aktivity poskytovateľa káblovej televízie a širokopásmových služieb Liberty Global v Nemecku, Maďarsku, Rumunsku a Českej republike.

Znamená to, že Vodafone v Česku prevezme okrem iného aj káblovú sieť UPC. Komisia dnes uviedla, že súhlas je podmienený dodržaním všetkých záväzkov, ktoré Vodafonu dal k ochrane hospodárskej súťaže.

Transakcia za 18,4 miliardy eur je jednou z najväčších akvizícií v histórii spoločnosti Vodafone. Súčasťou obchodu nie je slovenské UPC, ktoré sa už skôr spojilo s českým, pretože Vodafone na slovenskom nepôsobí.

Vodafone je druhým najväčším mobilným operátorom na svete. Firma dúfa, že prevzatím aktivít Liberty Global si v Nemecku upevní pozíciu voči lídrovi trhu, spoločnosti Deutsche Telekom.

Aby získal súhlas európskych inštitúcií, ktoré sa obávali oslabenia konkurencie v Nemecku a Českej republike, zaviazal sa Vodafone, že prostredníctvom novo vzniknutej spoločnosti umožní konkurentovi Telefonica Deutschland prístup ku zlúčenej vysokorýchlostnej širokopásmovej sieti.

Vodafone v Českej republike poskytuje služby 3,9 milióna zákazníkov. Firma dnes ČTK oznámila, že schválená transakcia by mala byť ukončená k 31. júlu.

Spojením s UPC Česká republika sa Vodafone ČR rozrastie o 1,5 milióna domácností pripojených k sieti novej generácie, ktorá poskytuje viac ako pol milióna zákazníkov služby vysokorýchlostného pevného internetu, 539-tisíc zákazníkov káblovej televízii a 200-tisíc užívateľov pevnej telefónnej linky.

Vodafone sľubuje ďalšie investície a nové služby. Celkom bude služieb tejto firmy využívať 110 miliónov domácností a firiem.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.