Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 17:12

Zahraničný obchod Severnej Kórey sa prepadol

Celkový objem obchodu sa prvýkrát od roku 2011, kedy sa vodcom krajiny stal Kim Čong-un, prepadol pod úroveň troch miliárd dolárov.

Zahraničný obchod Severnej Kórey sa prepadol
Zdroj: Reuters

Celkový objem zahraničného obchodu KĽDR, teda vývoz a dovoz dohromady, sa vlani znížil o 48,8 percenta na 2,84 miliardy dolárov.

To bola najnižšia úroveň za posledných desať rokov. Pokles zaznamenal celkový obchod už druhý rok za sebou, pretože zahraničné krajiny uplatňujú prísne hospodárske sankcie voči KĽDR.

Uviedla to agentúra Kjódó s odvolaním sa na údaje od juhokórejskej vládnej agentúry pre propagáciu obchodu a investícií.

Vývoz z KĽDR sa vlani znížil o 86,3 percenta na 243 miliónov dolárov. Dovoz do krajiny sa prepadol o 31,2 percenta na 2,6 miliardy dolárov.

Kjódó tiež upozornila, že celkový objem obchodu sa prvýkrát od roku 2011, kedy sa vodcom krajiny stal Kim Čong-un, prepadol pod úroveň troch miliárd dolárov.

V roku 2017 sa Bezpečnostná rada OSN rozhodla zaviesť prísnejšie sankcie s cieľom zabrániť KĽDR vo vývoji jadrových zbraní a balistických striel. Okrem iného bol obmedzený dovoz ropných produktov a ropy do krajiny a zakázaný bol vývoz uhlia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.