Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 00:00

Nová éra námorníctva. Plavba bez posádky prebehla úspešne

Loď sa môže pochváliť hybridným dieselovým motorom, elektrickými generátormi, satelitnými linkami či termálnymi kamerami.

Nová éra námorníctva. Plavba bez posádky prebehla úspešne
Zdroj: Reuters

Colníci v belgickom Ostende dostali 7. mája krabicu s ustricami zo Spojeného kráľovstva. Na tom by nebolo nič zaujímavé, keby mäkkýše ulovené v Essexe nedopravilo do Belgicka 12 metrov dlhé hliníkové plavidlo, ktoré prechádzalo Lamanšským prielivom bez posádky. Išlo o prvú komerčnú plavbu bez ľudí na palube na svete.

Podľa portálu Hellenicshippingnews sa loď bez posádky plavila 22 hodín a bola starostlivo sledovaná štyrmi ľuďmi v kontrolnom stredisku spoločnosti Hushcraft v Tollesbury. Práve spoločnosť Hushcraft stojí za vývojom a dizajnom plavidla. Prepravu ustríc sledovali aj britské a belgické pobrežné stráže. „Bolo možné počuť aj vlny dopadajúce na loď,“ opísal kontrolu plavby výkonný riaditeľ Hushcraft Ben Simpson.

Ako uviedla televízna stanica BBC, loď sa môže pochváliť hybridným dieselovým motorom, elektrickými generátormi, satelitnými linkami, termálnymi kamerami i automatickým identifikačným systémom, ktorý varuje pred blížiac

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.