Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 15:09

Britský inštitút: Brexit už možno stiahol krajinu do recesie

Nové prognózy inštitútu sú pochmúrne.

Britský inštitút: Brexit už možno stiahol krajinu do recesie
Zdroj: Reuters

Plánovaný odchod Británie z Európskej únie (EÚ) už možno stlačil britskú ekonomiku do technickej recesie, uviedol Národný inštitút pre ekonomický a sociálny výskum (NIESR).

Nové prognózy inštitútu sú pochmúrne. NIESR predpovedá, že aj v prípade hladkého odchodu v októbri, britská ekonomika v tomto roku expanduje len o jedno percento rovnako ako v roku 2020. Podľa inštitútu je približne 25 percentná pravdepodobnosť, že ekonomika už teraz klesá.

Vyhliadky by boli ešte horšie v prípade brexitu bez dohody. V prípade neriadeného odchodu inštitút počíta s "prudkým" poklesom. A v prípade "riadeného" brexitu bez dohody NIESR očakáva na budúci rok stagnáciu, zrýchlenie inflácie na 4,1 percenta a oslabenie libry približne o 10 percent.

"Nech sa na to pozrieme z ktorejkoľvek strany, brexit bez dohody neprinesie príliš ekonomickej radosti," uviedol šéf NIESR Jagjit Chadha.

Britská libra po zverejnení správy inštitútu klesla a predávala sa po 1,2466 dolára.

Hrubý domáci produkt (HDP) podľa predpovede NIESR v prípade riadeného brexitu bez dohody klesne asi o dve percentá, bude však stagnovať, ak vláda a centrálna banka prijmú opatrenia na podporu ekonomiky.

Dlhodobý vplyv však bude stále výrazne negatívny, keď inštitút odhaduje, že výkon ekonomiky bude trvalo nižší o päť percent v porovnaní s mäkkým brexitom alebo zotrvaním krajiny v EÚ.

Podľa NIESR existuje pravdepodobnosť 30 percent, že britská ekonomika v roku 2020 klesne.

V prípade riadeného brexitu bez dohody britská centrálna banka (BoE) do konca tohto roka zníži kľúčový úrok na 0,25 percenta, potom ho však do konca roka 2020 prudko zvýši na 1,75 percenta. Rozpočtový deficit stúpne na 2,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.