Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 11:33

Nissan plánuje výrazné škrty. Prepustiť chystá až 10-tisíc ľudí

Výrazné škrty naznačujú, s ako vážnymi problémami sa potýka generálny riaditeľ Hiroto Saikawa.

Nissan plánuje výrazné škrty. Prepustiť chystá až 10-tisíc ľudí
Zdroj: Reuters

Japonská automobilka Nissan Motor plánuje výrazne väčšie prepúšťanie, než pôvodne oznámila. Spoločnosť sa chystá prepustiť cez 10-tisíc zamestnancov.

To je viac než dvojnásobok pôvodne zamýšľaného zníženia počtu zamestnancov oznámeného tento rok v máji. Dotkne sa hlavne závodov v zahraničí s nízkym výkonom a má pomôcť firme oživiť jej podnikanie. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na informovaný zdroj. Automobilka má celkom 138-tisíc zamestnancov.

V máji Nissan oznámil, že prepustí 4800 zamestnancov. Podrobnosti k tomu má Nissan zverejniť tento týždeň vo štvrtok, spolu s výsledkami hospodárenia.

Automobilka sa k správe odmietla vyjadriť.

Výrazné škrty naznačujú, s ako vážnymi problémami sa potýka generálny riaditeľ Hiroto Saikawa. Okrem hospodárenia automobilka rieši tiež ničenie vzťahov so svojím aliančným partnerom, francúzskym Renaultom, po zatknutí bývalého predsedu správnej rady Carlosa Ghosna obvineného z finančných podvodov, ktoré však odmieta.

V máji Nissan odhadol, že jeho zisk klesne o 28 percent po prepade o 45 percent v predchádzajúcom roku. Automobilka je tak na najlepšej ceste vykázať najslabší zisk za 11 rokov.

Okrem slabého výkonu musí Saikawa tiež napraviť vzájomnú dôveru s Renaultom, ktorá sa v posledných mesiacoch zhoršila, pretože francúzska automobilka chcela väčšiu kontrolu nad Nissanom.

Renault vlastní v Nissane podiel 43 percent. Nissan potom v Renaulte vlastní podiel 15 percent, avšak tieto akcie nemajú hlasovacie práva. Saikawa usiluje o rovnejšie postavenie medzi partnermi a minulý mesiac povedal, že Nissan zatiaľ odloží rokovania o budúcnosti aliancie a zameria sa na svoj výkon.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.