Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 00:00

Automotive chudne. Stráca zisky i ľudí

Nissan v záplave problémov plánuje škrtnúť desaťtisíc pracovných miest. Ľudí sa v posledných mesiacoch zbavoval aj Volkswagen, Ford, JLR či Honda.

Automotive chudne. Stráca zisky i ľudí
Zdroj: Reuters

Kauza bývalého šéfa Carla Ghosna, pošramotené vzťahy s aliančným partnerom Renault, rapídne klesajúce zisky dva roky po sebe v dôsledku malého dopytu a neustály rast nákladov. To je aktuálna situácia v spoločnosti japonského výrobcu automobilov Nissan Motor Company. Zisk spoločnosti v minulom roku klesol medziročne o 45 percent. Problémy pretrvávajú, a tak výrobca počíta aj v tomto roku s opätovným poklesom zisku o 28 percent, vďaka čomu by mohol zaznamenať najhoršie výsledky za posledných 11 rokov.

Vedeniu automobilky sa podľa japonskej agentúry Kjódó nedarilo oživiť hospodárenie podniku ani v uplynulých mesiacoch. Rozhodla sa preto optimalizovať svoj biznis a počas dnešného predstavenia výsledkov má oznámiť, že zruší 10-tisíc pracovných miest.


Výrobcovia strácajú a škrtajú
Automobilový priemysel na svetovej scéne, v Európe aj u nás zažíva krušné časy. Pre problémy ako obchodná vojna, brexit, tlak na elektromobilitu a čoraz vyššie náklady boli automobilky nútené pristúpiť k redukcii zamestnaneckých stavov. A to nad našimi trhmi navyše stále visí otáznik v prípade 25-percentných ciel na európske autá exportovan

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.