Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 09:47

Nissanu prudko klesol zisk, firma zruší viac ako 12-tisíc pracovných miest

Nissan v poslednom čase zápasí so slabým dopytom, rastom nákladov a negatívnymi dôsledkami obvinenia bývalého predsedu správnej rady Carlosa Ghosna.

Nissanu prudko klesol zisk, firma zruší viac ako 12-tisíc pracovných miest
Zdroj: Reuters

Prevádzkový zisk japonskej automobilky Nissan Motor v prvom finančnom štvrťroku medziročne klesol o 98,5 percenta na 1,6 miliardy jenov (13,3 miliónov eur).

Firma dnes tiež oznámila, že plánuje znížiť výrobu o desať percent a zrušiť 12 500 pracovných miest. To zodpovedá zhruba deviatim percentám jej celkovej pracovnej sily.

Prevádzkový zisk Nissanu v prvom finančnom štvrťroku, ktorý skončil 30. júna, výrazne zaostal za očakávaniami analytikov. Tí ho podľa prieskumu firmy Refinitiv odhadovali na 39,5 miliardy jenov.

V celom finančnom roku očakáva automobilka pokles zisku o 28 percent na 230 miliárd jenov, teda na najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov, napísala agentúra Reuters.

Nissan v poslednom čase zápasí so slabým dopytom, rastom nákladov a negatívnymi dôsledkami obvinenia bývalého predsedu správnej rady Carlosa Ghosna z finančných deliktov. Niektoré médiá už v uplynulých dňoch informovali, že Nissan plánuje zrušenie viac ako 10-tisíc pracovných miest.

Nissan je druhým najväčším výrobcom automobilov v Japonsku. Ghosn viedol podnik dve desaťročia, vlani v novembri bol však zatknutý a teraz čaká na súd. Čelí obvineniu, že využíval firemné peniaze na vlastné účely a podcenil osobné príjmy vo finančných výkazoch. Tvrdí však, že je nevinný.

Ghosn je architektom dlhoročnej francúzsko-japonskej automobilovej aliancie Renault-Nissan, do ktorej sa v roku 2016 zapojila tiež automobilka Mitsubishi.

Po novembrovom zatknutí bol postupne odvolaný z čela správnych rád všetkých troch členských podnikov aliancie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.