Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 10:41

Prepadnutie zisku o 95 percent a prepúšťanie tisícov zamestnancov. Nissan čelí problémom

V poslednom období zápasí Nissan s problémami na trhu USA a Európy a so zvyšujúcimi sa nákladmi.

Prepadnutie zisku o 95 percent a prepúšťanie tisícov zamestnancov. Nissan čelí problémom
Zdroj: Reuters

Japonská automobilka Nissan zruší 12 500 pracovných miest a zároveň obmedzí produkciu. Firma to oznámila po zverejnení výsledkov za 1. štvrťrok súčasného obchodného roka, v rámci ktorých informovala o prudkom poklese zisku.

V poslednom období zápasí Nissan s problémami na trhu USA a Európy a so zvyšujúcimi sa nákladmi. Navyše, snaží sa dostať z dôsledkov škandálu spojeného so zatknutím jeho bývalého šéfa Carlosa Ghosna.

Prepadnutie zisku o 95 percent

Spoločnosť vo štvrtok oznámila, že v 1. kvartáli obchodného roka 2019/2020 (apríl - jún) dosiahla čistý zisk 6,4 miliardy jenov (53,15 milióna eur). V rovnakom období predchádzajúceho obchodného roka zaznamenal Nissan zisk 115,8 miliardy jenov, čo medziročne znamená pokles takmer o 95 percent.

Prevádzkový zisk dosiahol 1,6 miliardy jenov. Medziročne to predstavuje pokles o 98,5 percenta. V 1. štvrťroku 2018/2019 vykázala firma prevádzkový zisk 109,14 miliardy jenov.

Výsledok bol podstatne horší aj v porovnaní s očakávaniami analytikov. Tí očakávali výrazný pokles prevádzkového zisku, počítali však s tým, že dosiahne približne 39,5 miliardy jenov.

Výsledky ovplyvnili najmä pokračujúce problémy Nissanu na kľúčovom americkom trhu, kde firma s cieľom udržať vysoké predaje musela prísť s výraznými zľavami.

Za celý rok očakáva Nissan pokles zisku o 28 percent na 230 miliárd jenov. Ak sa prognóza potvrdí, bude to najnižší prevádzkový zisk Nissanu za vyše 10 rokov.

Prepúšťanie tisícov zamestnancov

Súbežne s oznámením prudkého poklesu zisku za 1. štvrťrok automobilka informovala o pláne znížiť do konca obchodného roka 2022/2023 objem produkcie a zrušiť 12 500 pracovných miest.

"Nissan zníži globálnu výrobnú kapacitu do konca obchodného roka 2022/2023 o 10 percent. Súbežne s optimalizáciou výroby firma zredukuje počet zamestnancov približne o 12 500," uviedla automobilka.

Denník Nikkei už v stredu informoval o tom, že automobilka by mala oznámiť rušenie viac než 10-tisícpracovných miest, pričom dotknúť by sa malo najmä závodov s nižším výkonom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.