Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 20:04

Gazprom má na tri percentá svojich akcií ponuky za tri miliardy dolárov

Firma o predaji rozhodla, keď cena akcií vystúpila na maximum za viac ako desať rokov.

Gazprom má na tri percentá svojich akcií ponuky za tri miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Najväčšia ruská plynárenská spoločnosť Gazprom získala na takmer tri percentá svojich akcií ponuky v súhrnnej hodnote 3,15 miliardy dolárov.

O predaji rozhodla, keď cena akcií vystúpila na maximum za viac ako desať rokov. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Trojpercentný podiel, ktorého hodnota po skončení stredajšieho obchodovania predstavovala zhruba 2,3 miliardy dolárov, je súčasťou predaja 6,6 percenta vlastných akcií.

Ako dnes oznámila moskovská burza, dcérske spoločnosti Gazpromu - Gazprom Gerosgaz Holdings a Rosingaz Limited - ponúkajú dnes na predaj celkovo 693,6 milióna kmeňových akcií Gazpromu. Akcie spoločnosti do popoludnia spevnili o 4,5 percenta.

Štátny plynárenský gigant Gazprom začiatkom tohto roka nahradil kľúčových vedúcich pracovníkov a sľúbil zvýšiť výplatu dividend na 50 percent čistého zisku, čo podnietilo rast jeho akcií na maximum od polovice roku 2008.

Analytik spoločnosti Alfa Capital sa domnieva, že predaj akcií firmy by mohol byť signálom, že ich rastový potenciál sa už vyčerpal.

Trhová hodnota Gazpromu sa teraz pohybuje okolo 79,4 miliardy dolárov a je v Rusku druhá najvyššia za finančným ústavom Sberbank s hodnotou 82 miliárd dolárov, vyplýva z údajov spoločnosti Refinitiv Eikon.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.