Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2019, 16:02

Spoločnosť Nord Stream 2 žaluje Úniu za diskrimináciu jeho plynovodu

Zmeny v pravidlách podľa spoločnosti porušujú európske princípy rovnoprávnosti a proporcionality.

Spoločnosť Nord Stream 2 žaluje Úniu za diskrimináciu jeho plynovodu
Zdroj: Reuters

Spoločnosť Nord Stream 2, ktorá patrí ruskému koncernu Gazprom, podala vo štvrtok sťažnosť na Všeobecnom súde Európskej únie, v ktorej požadovala anulovanie nových pravidiel EÚ týkajúcich sa zemného plynu.

Nord Stream 2 argumentuje, že tieto "diskriminačné opatrenia" sú "jednoznačne nastavené a pripravené za účelom znevýhodnenia" plynovodu spájajúceho Rusko a Európu. Zmeny v pravidlách podľa spoločnosti porušujú európske princípy rovnoprávnosti a proporcionality.

Nord Stream 2 doteraz položil do Baltského mora 1200 kilometrov potrubí medzi Nemeckom a Ruskom, kadiaľ má do Európy prúdiť ruský zemný plyn.

Kritici tvrdia, že plynovod zvýši závislosť Európy od ruských surovín a poškodia záujmy východných členských krajín a partnerov, napríklad Ukrajinu. Prívrženci zas zdôrazňujú potrebu zabezpečených dodávok energie, keďže ťažba zemného plynu v EÚ klesá.

Dodatky k príslušnej európskej smernici boli schválené v apríli v prostredí tvrdej kritiky voči projektu Nord Stream 2. Nové pravidlá sa budú týkať všetkých plynovodov z tretích krajín a do nich.

Európska komisia vďaka nim bude môcť dohliadať na plynovody, vrátane nemecko-ruského projektu. Okrem toho bude mať možnosť zabrániť tomu, aby jediná spoločnosť sama ťažila plyn a prevádzkovala potrubie, ktoré bude môcť za poplatok používať aj konkurencia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.