Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2019, 00:00

Sto miliónov, stovky miest. Batérie smerujú na západ

Európa pokrýva len tri percentá globálnej produkcie batérií pre e-autá. Zmeniť to majú nové investície vrátane slovenskej.

Sto miliónov, stovky miest. Batérie smerujú na západ
Zdroj: Reuters

Slovensko ako jediné z celej Vyšehradskej štvorky držalo v rukách batériového čierneho Petra. Svoju výrobu článkov do elektromobilov postupne ohlásili Poľsko, Česko. Maďarsko sa aktuálne môže pochváliť už treťou investíciou tohto druhu. No už aj u nás však bola ohlásená stomiliónová investícia do výroby elektrobatérií, ktoré budú tvoriť základný pilier produkcie áut na elektrický pohon. Oznámil ju slovenský InoBat s americkou spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies. To, kde bude umiestnená výrobná prevádzka, zatiaľ nie je známe. No malo by ísť o západ Slovenska.

Desiatky fabrík
Investori potvrdili, že v hre je viacero lokácií a konečné rozhodnutie padne v najbližších týždňoch. Možné miesto výroby však viac špecifikovať nechceli. Eurokomisár Maroš Šefčovič v minulosti uviedol, že Európa bude potrebovať 10 až 20 gigafabrík vyrábajúcich batérie, aby bola schopná pokryť budúci dopyt. A

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.