Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2019, 00:00

Európski oceliari sú na kolenách. OECD vydala varovanie, že bude ešte horšie

Produkcia ocele má v nasledujúcich rokoch stúpať v Európe len minimálne, v Ázii však masívne.

Európski oceliari sú na kolenách. OECD vydala varovanie, že bude ešte horšie
Zdroj: Reuters

Európski oceliari vysielajú jeden negatívny signál za druhým. Prepúšťajú, utlmujú aktivity, skracujú pracovné týždne, či dokonca zatvárajú fabriky. Množstvo negatívnych vplyvov na trhu neobišlo ani Slovensko, konkrétne košickú oceliareň U. S. Steel, ktorá odstavila časť produkcie a tiež avizovala prepúšťanie. Európski výrobcovia zhodne tvrdia, že ich ničí rad faktorov, medzi ktorými jednohlasne spomínajú lacnú produkciu ocele z tretích krajín, najmä z Ázie. Tlak na trhu však stále nedosiahol vrchol a bez nevyhnutných ochranných opatrení sa bude situácia naďalej zhoršovať.


Analýza OECD totiž predpokladá, že v rokoch 2019 až 2021 by sa globálna kapacita ocele mala zvýšiť približne o štyri až päť percent. „Mnoho investičných projektov sa stále uskutočňuje po celom svete a ďalšie sú vo fáze plánovania,“ uvádza správa OECD. Podľa nej bude Európa v oblasti produkcie ocele rásť len minimálne a Ázia masívne.


OECD totiž očakáva nárast množstva vyrobenej ocele o 88 až 110 miliónov

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.