Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2019, 15:22

Obavy sa nepotvrdili. Súkromný sektor v USA vytvoril viac pracovných miest, než sa čakalo

Ekonómovia počítali so 150-tisíc novými miestami.

Obavy sa nepotvrdili. Súkromný sektor v USA vytvoril viac pracovných miest, než sa čakalo
Zdroj: Reuters

Súkromný sektor v USA vytvoril v júli viac pracovných miest, než sa očakávalo. To signalizuje, že trh práce je naďalej v dobrej kondícii, a to napriek obavám zo spomaľovania ekonomiky.

V súkromnom sektore vzniklo v júli 156-tisíc nových pracovných miest, uviedol inštitút ADP a firma Moody’s Analytics. Ekonómovia počítali len so 150-tisíc novými miestami. ADP tiež revidoval júnový údaj smerom nahor z +102-tisíc na +112-tisíc.

Aj keď čísla signalizujú, že situácia na trhu práce je naďalej dobrá, počet novovytvorených miest v uplynulých mesiacoch padol z úrovní nad 200-tisíc, na ktorých sa trvalo pohyboval počas uplynulých rokov. To signalizuje, že podmienky na trhu práce sa napínajú.

"Rast pracovných miest je zdravý, ale stále sa spomaľuje," uviedol hlavný ekonóm Moody’s Analytics Mark Zandi. Spomaľovanie podľa neho pociťujú predovšetkým malé firmy. Dodal, že prekážkami rastu pracovných miest sú nedostatok pracovnej sily, prepúšťania v maloobchode a negatívny vplyv oslabenia globálneho obchodu.

V sektore služieb v júli vzniklo 146-tisíc nových pracovných miest a výrobcovia vytvorili 9-tisíc nových pracovných miest.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.