Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 10:40

Ceny ropy klesli, trhy zareagovali na správy z Fedu

Vedenie Fedu trhy sklamalo, čo sa týka ďalších vyhliadok znižovania sadzieb.

Ceny ropy klesli, trhy zareagovali na správy z Fedu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali vo štvrtok pokles, prvý za posledných šesť dní, a to napriek výraznejšiemu poklesu zásob ropy v USA, než sa čakalo, a zníženiu úrokových sadzieb zo strany Fedu.

Zásoby ropy v USA klesli podľa informácií amerického ministerstva energetiky za minulý týždeň o 8,5 milióna barelov (1 barel = 159 litrov), čím sa dostali na najnižšiu hodnotu od novembra minulého roka.

Analytici pritom počítali s poklesom len o 2,6 milióna barelov.

Opačným smerom na ceny ropy však zapôsobila správa o raste produkcie na 12,2 milióna barelov denne a navyše, informácie z americkej centrálnej banky.

Fed síce v súlade s očakávaniami úrokové sadzby znížil, a to o 25 bázických bodov do pásma 2 percent až 2,25 percenta.

Vedenie Fedu však trhy sklamalo, čo sa týka ďalších vyhliadok znižovania sadzieb. Zatiaľ čo trhy počítali s tým, že v tomto trende bude banka pokračovať, šéf Fedu Jerome Powell uviedol, že terajšia redukcia neznamená začiatok cyklu znižovania úrokov.

Navyše, podporu trhom nepriniesli ani skončené dvojdňové rokovania o obchode medzi zástupcami Číny a USA. Tie sa totiž skončili bez akýchkoľvek náznakov pokroku. Ďalšiu schôdzku stanovili na september.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri klesla do 9.12 h SELČ o 68 centov na 64,37 dolárov (57,73 eura) za barel. Počas obchodovania zaznamenala pokles aj o vyše dolár.

Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom dosiahla 57,83 dolárov za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 75 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.