Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 18:54

Ceny ropy sa dostali pod výrazný tlak. Negatívny vplyv malo posilnenie dolára

Aktuálne údaje signalizujú spomaľovanie rastu ekonomiky, čo by mohlo mať negatívny vplyv na dopyt po rope.

Ceny ropy sa dostali pod výrazný tlak. Negatívny vplyv malo posilnenie dolára
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa vo štvrtok dostali pod výrazný tlak. Americká WTI sa podvečer obchodovala so stratou takmer 3 percentá pod hranicou 57 dolárov (51,64 eura) za barel.

Experti uviedli viacero dôvodov tohto vývoja, ako je menová politika americkej centrálnej banky (Fed) a pokračujúce spomaľovanie priemyselného sektora v USA.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI so septembrovým kontraktom sa o 18.13 h SELČ predával po 56,89 dolárov. To bolo o 1,69 dolárov alebo 2,88 percenta menej ako v stredu (31. 7.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

Októbrový kontrakt na severomorskú ropu Brent zlacnel o 1,56 dolárov alebo 2,40 percenta na 63,49 dolárov za barel.

Negatívny vplyv na ceny čierneho zlata malo predovšetkým posilnenie sa dolára.

Dôvodom je menová politika Fedu, ktorý v stredu síce znížil svoju kľúčovú sadzbu, ale utlmil očakávania týkajúce sa ďalšieho uvoľňovania menovej politiky. Z toho profitoval dolár.

Ďalším faktorom boli nové čísla z ekonomiky USA. Index nákupných manažérov inštitútu ISM pre výrobný sektor v júli klesol na najnižšiu úroveň takmer za tri roky. Aj v európskom priemysle sa zhoršila nálada.

Aktuálne údaje vo všeobecnosti signalizujú spomaľovanie rastu ekonomiky, čo by mohlo mať negatívny vplyv na dopyt po rope.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.