Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2019, 21:35

Trump oznámil dohodu s Úniou na dovoz amerického hovädzieho

Americký prezident vyhlásil, že export hovädzieho z USA do Európy sa zvýši zo 150 miliónov dolárov na 420 miliónov dolárov.

Trump oznámil dohodu s Úniou na dovoz amerického hovädzieho
Zdroj: Reuters

Spojené štáty a Európska únia dnes podpísali dohodu, ktorá umožní americkým farmárom dovážať do Európy v bezcolnom režime viac hovädzieho. Dojednanie oznámil americký prezident Donald Trump, ktorý to označil za víťazstvo nielen pre amerických poľnohospodárov, ale aj pre európskych spotrebiteľov. Americké hovädzie pritom Trump označil za najlepšie na svete.

Dohoda podľa amerického obchodného splnomocnenca Roberta Lighthizera znamená, že sa objem trhu zvýši o 270 miliónov dolárov (243 miliónov eur) ročne, akonáhle budú všetky časti dohody zavedené. Za európsku stranu sa podpisovej ceremónie zúčastnili veľvyslanec EÚ v USA Stavros Lambrinidis a zástupca z Fínska, ktoré do konca roka Únii predsedá.

Trump povedal, že v prvom roku sa zvýši bezcolný dovoz amerického hovädzieho do EÚ o 46 percent a v rámci sedemročného obdobia bude zvýšenie viac než 90-percentné. Americký prezident tiež vyhlásil, že export hovädzieho z USA do Európy sa zvýši zo 150 miliónov dolárov na 420 miliónov dolárov.

Dohoda podľa analytikov zmierni vzťahy s EÚ, ktoré teraz zaťažuje rokovania o obchodnej dohode. Trump v minulosti pohrozil, že dovoz automobilov a ich dielov z EÚ do USA zaťaží 25-percentným clom, ak sa Washington s Bruselom nedohodnú. V závere dnešnej tlačovej konferencie sa k týmto clám vrátil a oznámil, že USA a EÚ pracujú na dohode, v ktorej sa EÚ zaviaže platiť 25-percentné dovozné clo na všetky automobily Mercedes Benz a BMW.

"Robím si srandu," povedal následne Trump a poznamenal, že na prítomných diplomatoch z EÚ bola vidieť nervozita.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.