Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2019, 17:21

Čína prišla o post najväčšieho obchodného partnera USA

Hodnota vzájomnej výmeny tovaru medzi USA a Čínou v polroku klesla o 14 percent.

Čína v tohtoročnom prvom polroku v dôsledku obchodných sporov medzi Washingtonom a Pekingom prišla o post najväčšieho obchodného partnera Spojených štátov. Vyplýva to podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) z piatkových údajov amerického ministerstva obchodu.

​Hodnota vzájomnej výmeny tovaru medzi USA a Čínou v polroku klesla o 14 percent na 271 miliárd dolárov (244 miliárd eur). Čína tak z prvej priečky medzi obchodnými partnermi USA, ktorú držala v rokoch 2015 až 2018, klesla až na tretie miesto za Mexiko a Kanadu, píše WSJ.

Import z Číny do USA v polroku klesol o 12 percent a export z USA do Číny sa prepadol o 19 percent. Washington a Peking spolu od minulého roka vedú obchodnú vojnu, v rámci ktorej na seba vyrubujú nové clá.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že od 1. septembra zavedie dodatočné desaťpercentné clo na čínsky tovar, ktorého ročný dovoz do Spojených štátov dosahuje 300 miliárd dolárov.

Washington viní Čínu z radu nekalých obchodných praktík, ktoré podľa neho poškodzujú americké podniky. Spojené štáty už skôr zaviedli clá na čínsky tovar, ktorého ročný dovoz do USA dosahuje zhruba 250 miliárd dolárov. Čína odpovedala odvetnými clami na dovoz z USA v ročnej hodnote 110 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.