Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2019, 12:52

Trump obhajoval tvrdú obchodnú politiku proti Číne: Clá prinášajú miliardy

Donald Trump vyhlásil, že „veci sa vyvíjajú dobre."

Trump obhajoval tvrdú obchodnú politiku proti Číne: Clá prinášajú miliardy
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v sobotu obhajoval svoju tvrdú obchodnú politiku proti Číne. Argumentoval, že clá, ktoré zaviedol, prinášajú „miliardy“.

Vyhlásil, že „veci sa vyvíjajú dobre" a Čína platí desiatky miliárd dolárov prostredníctvom devalvácie meny a pumpovania obrovskej hotovosti, aby udržala svoj systém v chode.

​Americkí spotrebitelia za to zatiaľ podľa Trumpa nezaplatili nič, ani infláciu. A ani žiadnu pomoc od centrálnej banky Fed, napísal na sociálnej sieti Twitter.

Uviedol tiež, bez toho, aby predložil dôkazy, že krajiny žiadajú USA o rokovania o „reálnych obchodných dohodách“, keďže nechcú byť terčom amerických ciel.

Trump na začiatku augusta nečakane oznámil, že USA od 1. septembra zavedú clá vo výške 10 percent na ďalší čínsky tovar v hodnote 300 miliárd dolárov (270,12 miliardy eur).

Šokoval tak finančné trhy a ukončil mesiac trvajúce prímerie v obchodnom spore Washingtonu a Pekingu. Čína vzápätí sľúbila odvetu.

​Cieľom colných sadzieb v USA je zvýšiť ceny zahraničného tovaru a podporiť tak domácich výrobcov, pokiaľ medzinárodní exportéri neznížia svoje ceny. Neexistujú pritom žiadne dôkazy o tom, že Čína znižuje ceny, aby sa prispôsobila Trumpovým clám.

Štúdia, ktorú v marci zverejnil americký úrad pre ekonomický výskum, naopak, odhalila, že všetky náklady na clá zavedené v roku 2018 boli prenesené na amerických spotrebiteľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.