Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 00:00

Najväčší výrobca ocele na svete hlási obrovské straty

ArcelorMittal zaznamenal v druhom kvartáli stratu na úrovni 447 miliónov eur. Brzdí ho cena železnej rudy, clá v USA, pretlak v Európe i spomaľujúci sa automobilový priemysel.

Najväčší výrobca ocele na svete hlási obrovské straty
Zdroj: Reuters

Zlé podmienky na trhu s oceľou poznačujú najmä výrobcov z USA a Európy. Výnimkou nie je ani najväčší výrobca ocele na svete ArcelorMittal. Luxemburská spoločnosť ešte v minulom roku zaznamenala zisk na úrovni 5,1 miliardy dolárov. „Trhové podmienky boli väčšinu roka 2018 dobré, no od októbra minulého roka sme zaznamenali pokles, ktorého rýchlosť a rozsah boli veľmi prekvapujúce,“ konštatuje finančná riaditeľka spoločnosti Aditya Mittal.


Podľa nej pokračovala náročná situácia aj v tomto roku. V USA sa síce zlepšila úroveň nákupných cien, no ani tá v druhom kvartáli nezabránila prudkému prepadu do straty a najhoršiemu hospodárskemu výsledku spoločnosti za posledné tri roky. Tým je strata na úrovni 447 miliónov dolárov. Rovnaký trend zaznamenali aj tržby, ktoré sa medziročne prepadli zo 40 miliárd na 19,3 miliardy dolárov.

Chcú sa vykúpiť z dlhov
Podľa majoritného akcionára Lakšmího Mittala situáciu na trhoch v USA v posledných mesiacoch komplikovali najmä 25-percentné colné sadzby, ktoré v minulom roku uviedol do platnosti Donald Trump. Po nich zaznamenal trh prudký nárast domácej produkcie, čo spôsobilo pretlak na trhu a prudký pokles cien výrobkov.


V Európe je zasa podľa neho dôležité čím skôr zaviesť prísnejšie ochranné opatrenia, ktoré by európskym výrobcom ocele pomohli ko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.