Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 14:41 Aktualizované dňa 05.08.2019 o 15:31

Žiadna krajina nebola takto označená 25 rokov. Trump obvinil Čínu z menovej manipulácie

  • Spojené štáty označili Čínu za menového manipulátora naposledy v roku 1994 počas vlády Billa Clintona.
  • Donald Trump reagoval na to, že Čínska centrálna banka umožnila jüanu oslabiť na najnižšiu úroveň za viac ako 10 rokov.
Žiadna krajina nebola takto označená 25 rokov. Trump obvinil Čínu z menovej manipulácie
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu z toho, že umelo oslabila svoju menu. Zdá sa, že obchodná vojna medzi najväčšími svetovými ekonomikami pokračuje v eskalácii.

"Čína znížila cenu svojej meny takmer na historické minimum. Tomu sa hovorí menová manipulácia," napísal Trump na Twitteri.

Čínska centrálna banka umožnila jüanu oslabiť na najnižšiu úroveň za viac ako 10 rokov, pričom jeho kurz prelomil politicky citlivú hranicu 7 CNY/USD.

Trumpova administratíva sa pred necelými tromi mesiacmi rozhodla, že Čínu neoznačí za menového manipulátora.

Žiadna krajina takto nebola označená od roku 1994, keď administratíva prezidenta Billa Clintona označila práve Čínu.​

Peking sľúbil odvetu za clá

​Americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil uvalenie ciel desať percent na tovar z Číny, ktorého ročná hodnota dovozu do USA činí 300 miliárd dolárov.

Clá majú začať platiť od 1. septembra. Po novom tak bude clami zaťažený takmer všetok dovoz z Číny. Trump prišiel s týmto krokom len krátko po tom, čo obe strany obnovili rokovania, ktoré majú zastaviť obchodnú vojnu. Tá otriasla finančnými trhmi a ohrozuje globálny ekonomický rast.

​Peking sľúbil v reakcii na Trumpove oznámenie odvetu. Teraz tak Čína prichádza s krokmi týkajúcimi sa oblastí, ktoré Trump tvrdo kritizuje - nepoctivé ovplyvňovanie kurzu meny kvôli pomoci vývozcom a nedodržanie sľubu, že Čína bude nakupovať viac amerických plodín.

Z výmenného kurzu urobili zbraň

Prelomenie úrovne sedem jüanov za dolár je podľa ekonóma Macquarie Securities Larryho Hua spôsobené viacerými faktormi. Patrí medzi ne eskalácia obchodnej vojny, spomalenie čínskej ekonomiky a ochota čínskej centrálnej banky PBOC tolerovať vyššiu nestabilitu jüanu.

​PBOC pripisuje vývoj kurzu ochranárstvu a očakávaniu dodatočných ciel na čínsky tovar. Súčasne však tvrdí, že je stále schopná udržať menu stabilnú.

​Analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard dodáva, že pri spojení dnešnej devalvácie s obnovením hrozby ciel je zrejmé, že PBOC urobila z výmenného kurzu zbraň. Skutočnosť, že Čína nechala menu prelomiť hranicu siedmich jüanov naznačuje, že opustila nádej na obchodnú dohodu, dodal.

Pokles dolára však nie je pre Čínu bez rizika. V polovici roka 2015 vyvolala devalvácia odliv kapitálu a destabilizovala globálne trhy. Prísnejšia kontrola kapitálu v súčasnosti by však mohla tentoraz odlivu zabrániť. Lacnejšia mena by tiež mohla spustiť ďalšiu odvetu od amerického prezidenta, ktorý už niekoľkokrát varoval, že clá môže ďalej zvýšiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.