Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 20:49

Naše papierové slamky sa zatiaľ nedajú recyklovať, priznal McDonald's. Pri plastových to šlo

Podľa spoločnosti za to môže terajšia hrúbka využívaného papiera.

Naše papierové slamky sa zatiaľ nedajú recyklovať, priznal McDonald's. Pri plastových to šlo
Zdroj: Reuters

Reťazec reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald's priznal, že jeho prechod na "ekologickejšie" papierové slamky sa zrejme míňa účinkom. Na rozdiel od plastových ich totiž nemožno recyklovať, uviedla spoločnosť v memorande, ktorého obsah unikol do britských médií. Papierové slamky teraz putujú do zmiešaného odpadu a neskôr sa spaľujú.

O internom dokumente spoločnosti McDonald's informovali britský denník The Telegraph a bulvárny denník The Sun. Reťazec v ňom uvádza, že "papierové slamky zatiaľ nie sú recyklovateľné a musia sa až do odvolania vyhadzovať do zmesového odpadu".

Podľa spoločnosti za to môže terajšia hrúbka využívaného papiera. Niektorí zákazníci sa totiž po zavedení nových slamiek sťažovali, že sa príliš rýchlo rozpúšťajú a nemožno nimi piť mliečne koktaily.

"Na základe spätnej väzby od zákazníkov sme papierové slamky spevnili. Kým samotný materiál recyklovateľný je, kvôli jeho hrúbke s ním majú naši spracovatelia odpadu ťažkosti," povedal hovorca McDonald's BBC. Rovnakí spracovatelia pre firmu recyklujú tiež papierové poháre.

Momentálne vyhadzovanie papierových slamiek do koša je podľa neho len dočasným riešením. "Odpady z našich reštaurácií neputujú na skládku, ale využívajú sa na výrobu energie," dodali predstavitelia spoločnosti.

Reťazec McDonald's v Spojenom kráľovstve denne využije približne 1,8 milióna slamiek, od vlaňajšieho septembra sú všetky papierové.

Krok je súčasťou globálnej snahy spoločnosti obmedziť jednorazové plastové výrobky.

Prechod na papierovú verziu reťazec zdôvodnil tým, že je "potrebné urobiť viac", hoci jeho plastové slamky sú 100-percetne recyklovateľné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.